Boyadan Yanan Saçlar Nasıl Kurtarılır?

22/08/2019
  • Boyadan Yanan Saçlar Nasıl Kurtarılır?

Boyadan Yanan Saçlar Nasıl Kurtarılır?

Hepimizin korkulu rüyalarından biridir yanmış saç. Sadece boyadan ötürü de değil, fazla ve bilinçsiz bakım, kulaktan dolma alternatif yöntemler ve saç düzleştiricileri gibi aletlerden dolayı da yanık saç oluşabilir. Pratik fikirlerimizden önce yanan saç nedir açıklayalım; Saç kırıklarının saçının ucundan dibine kadar olmasına saç yanması denir. Saça sürekli müdahalede bulunulması, yanık saçların en büyük nedenidir. Yanık saçlar, keçelenme hissi de verir. Görüntüsünden ziyade bu his de seni rahatsız edebilir. Yanmış saçlar için neler yapılabilir diye merak ediyorsan, bu yazı çok işine yarayacak.

Önemli olan saçının sağlıklı olması

Öncelikle boyadan yanan saçlardan kurtulman için, yaklaşık 4 ay kadar saçın boya, düzleştirici gibi işlemlerden uzak durması gerekiyor. Saçın boyalı olsa bile alttan kendi saçının çıkmasını beklemelisin ki tekrar sağlıklı saçlara ulaşabilesin. Eğer mümkünse saçındaki kırıkları alabilir, kısa bir model de kullanabilirsin. Bu şekilde saçının kök hücreleri yenilenmeye başlayacak ve yanmış saç sonrası eski sağlığına kavuşması hızlanacak. Üstelik saçını kestirir veya kısaltırsan, düşünülenin aksine saçın daha hızlı ve sağlıklı uzayacaktır. Şapka, bere gibi aksesuarlardan uzak durmak, yanmış saçlar için faydalı olacaktır. Unutma ki saçın en az senin kadar oksijene ihtiyacı vardır. Özellikle yanık saçın daha fazla... Yanık saç için en önemli şeylerden biri de A, B, C ve E vitaminleridir. Saç bakımında bu vitaminleri kullanmak, saçının daha sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlayacaktır. Detoks kitiyle de bu aşamayı hızlandırabilirsin.

Her şampuan yanmış saçlara faydalı değil

Her saç yapısının farklı olmasından dolayı, kullandığın şampuanı da ona göre seçmen gerekiyor. Kullandığın birçok şampuan, yanmış saçlar için yeterince güçlü veya sağlıklı değil. Bunun için kişiselleştirilebilir şampuanları tercih edebilirsin. Sonuçta saçını senden başka kimse daha iyi tanıyamaz. Ona göre kullanacağın şampuan, saçının iyileşme sürecini gözle görülür bir şekilde hızlandıracaktır. Üstelik yanmış saç bakımı dışında saç dökülmesi, kepek, cansızlık gibi şikâyetin varsa, kişiselleştirilebilir şampuanlarla sorunlarına çözüm bulabilirsin. Dr Savon’un kişisel saç testi ile saç yapına ve durumuna uygun, kişiselleştirilebilen şampuan edinerek boyadan dolayı yıpranmış saçlarını onarabilirsin.