Yağlı Saçlı Kişilerin Değiştirmeleri Gereken 5 Alışkanlık

12/03/2018
 • Yağlı Saçlı Kişilerin Değiştirmeleri Gereken 5 AlışkanlıkSaçların çabuk sönüyor, bir yıkamadan sonra sen daha ne olduğunu anlamadan eski haline dönüyorsa ve artık yağlı saçların problemlerinden biriyse yazımıza hoş geldin. 

Eminiz ki bu zamana kadar herkes saçlarındaki yağlı görünümden kurtulman için neler yapman gerektiğini sıralayıp durdu. Kim bilir ne yöntemler denedin, saçlarını şekilden şekle soktun… 

Tüm bunlardan sıkıldığını ve yağlı saç hakkında bir ansiklopedi kadar bilgiye sahip olduğunu düşündüğümüzden sana yapman gerekenleri değil, hayatında neleri değiştirmen gerektiğini anlatmaya karar verdik. 

Yağlı Saçlara Neden Olan Faktörler 

Sağlıklı bir saç derisi, saçı nemli tutarak korumaya çalışır. Bu amaçla da sebum üretimi yapar. Kısaca sebum, derinin kendisini korumak için oluşturduğu bir savunma sistemi olarak tanımlanabilir. Sebum üretimin arttığı durumlarda da ise yağlı saçlara sahip olman kaçınılmaz hale gelir. 

Sebum üretiminin artmasına birçok içsel ve dışsal sebep neden olabilir. Kalıtım ve hormonlar gibi iç sebeplerin yanı sıra mevsim değişiklikleri, beslenme ve yaşam tarzında gerçekleşen değişimler veya sahip olduğunu fark etmediğin kötü güzellik alışkanlıkların, yağlı saçlara neden olan faktörler olarak sıralanabilir.

Yağlı Saçlardan Kurtulmak İçin Değiştirmen Gereken 5 Alışkanlık


  1. Saç yapına uymayan saç ürünlerini kullanmak

  Bazen ürün ambalajının yarattığı cazibe, kokusu, arkadaşının kullandığı “o” ürünün saçlarında harikalar yaratması ürün seçiminde etkili olabiliyor. Maalesef seni o ürünü almaya iten tüm bu nedenler saç ihtiyaçlarına karşılayarak, hayallindeki saçlara kavuşturmak yerine zarar veriyor. Sağlıklı ve canlı saçlara kavuşmak için kullanacağın ürünler saç problemlerine çözüm bulmalı. 

  Yağlı saçlara sahipsen saç ve saç derindekindeki fazla sebuma çözüm sunan saç bakım ürünlerini tercih etmelisin.  Dr. Savon şampuanın yağlı saçlara özel üretilen saç kompleksi, sebum miktarını dengeleyecek şeker kamışı, limon, elma ve yeşil çay özleri gibi etkin maddeleri içerir. Düzenli kullanımda saçlarındaki sebum miktarını ideal seviyeye ulaştırır.

  2. Saçlarını sıcak su ile yıkamak

  Özellikle soğuğun içini üşüttüğü kış aylarında sıcak su ile yıkanmaktan hoşlanıyorsun değil mi? Maalesef bu konuda kötü bir haberimiz var. Sıcak su, saç derisini kurutarak saçın yağlanmasına neden oluyor. Saç derisi sağlıklı olmak için kendini nemli tutmaya çalışır ve kuruduğunda daha fazla yağ üretir. Sonuç olarak hiç hoşlanmadığın yağlı saç görünümü ortaya çıkmış olur.

  Bundan kaçınmak için ılık su ile yıkanmayı tercih edebilir ve saçlarındaki son durulama işlemini soğuk su ile yapabilirsin. Sıcak suyun aksine soğuk su saç derisini yormaz ve kan dolaşımını hasarı azaltır. 

  3. Isılı işlem uygulamak

  Saçlarını yağlı görünümden kurtarmak için şimdi elindeki fön makinesini sakince yere bırakmanın tam zamanı! Dümdüz fönlenmiş veya maşa ile şekillenmiş saçlara hayır demek hiç kolay değil biliyoruz. Yağlı saçlardan kurtulmak için değiştirmen gereken alışkanlıklardan biri de saçına ısılı işlem uygulamak. 

  Maalesef, o büklüm büklüm buklelere ve dümdüz saçlara ulaşmak için kullandığın yüksek ısı saçlarını kurutarak yağlanmasına neden oluyor. Birkaç saatlik güzellikten sonra yıpranma sonucu yağlanan saçların ise gününü mahvedebiliyor.

  Tüm bu anlattıklarımıza rağmen, ilk etapta fönlü saçlardan ya da buklelerden vazgeçmek zor gelebilir. Saç derini korumak için işlem sıklığını azaltabilir, kullandığın ısı derecesini düşürebilir veya daha doğal yöntemlerle saçına şekil vermeyi deneyebilirsin

  4. Elini sürekli saçına götürmek 

  Aynada kendine bakıp saçlarını düzeltmek, telefonda konuşurken bir yandan da elinin saçlarına gitmesi, sıkılınca yeni saç modelleri denemek vazgeçemediğin ve aslında farkında olmadan edindiğin alışkanlıklardan birkaçı. Sürekli saçlarına yaptığın bu hareketlerden ellerinle cildine dokunmaktan kaçındığın gibi kaçınmalısın. Çünkü ellerinde gün boyunca taşıdığın bakteriler ve pislik saçlarına yapışarak kirletir. Ellerini sürekli saç köklerine götürerek yaptığın işlemler ise dipteki yağın tüm saça yayılmasına neden olur. 

  5. Tarak tipi ve tarama stili

  Saçları düzenli olarak taramak saç tellerinin birbirine dolaşmasını önler ve düzgün görünümünü korumasını sağlar. Ancak yanlış tarak seçimi ve saça sıkça yapılan müdahaleler saçlarını ekstra yağlandırmada etkili olur. Uzmanlar yağlı saç tipine sahip kişilere doğal kıldan ve geniş aralıklara sahip tarakları öneriyor. Tabi vegan üretim yapan markaların sentetik kıldan üretilen tarakları da mevcut. 

  Saç yapına uygun tarağı edindikten sonra ise saçlarını doğru tarama yöntemini uygulamalısın. Saçlarını öne atarak hacim artırıcı bir şekilde tarayabilirsin. 

  Yağlı saçlara sahip olanların değiştirmeleri gereken 5 alışkanlığı sıraladık. Gördüğün gibi yağlı saçlardan kurtulmak doğru güzellik rutinlerini takip etmek ve saç yapına uygun ürünleri kullanmaktan geçiyor. Şimdi sen de Dr. Savon’un kişisel saç testini tamamlayarak saçının ihtiyaçlarına ve hedeflerine özel oluşturulmuş saç bakım ürünleriyle yağlı saçlarına elveda diyebilirsin.