Son Yılların En çok Tercih Edilen Erkek Saç Modelleri

15/06/2022
  • Son Yılların En çok Tercih Edilen Erkek Saç Modelleri

İyi görünmek ve bakımlı olmak kadınların olduğu gibi erkeklerin de en çok ilgilendiği konuların başında geliyor. Özellikle saç bakımına özen göstermek ve kendine yakışanı bulmak konusunda giderek uzmanlaştıkları ortada. Hâl böyle olunca saç modası erkeklerin etki alanına uğramadan geçmiyor artık. Biz de imajını değiştirmek isteyen erkeklerin yardımına koşacak yepyeni bir içerikle karşınızdayız. Hazır yazın enerjisi içimize işlemeye başlamışken, hız kesmeden son yılların en trend erkek saç modellerini açıklıyoruz.

Kıvırcık, kısa, bukleli veya dağınık… Bu yazımızda kendine en çok yakışacak modeli bulacağına neredeyse eminiz. Yeni görüntünle fark yaratmaya hazırsan son yılların en çok tercih edilen erkek saç modellerini keşfetmeye hemen başlayabilirsin.

Konu Dizini

Kısa Erkek Saç Modelleri

Oxford Kesim Saç Modeli


Oxford Saç Modeli
Oxford Saç Modeli - Shutterstock.com

İş hayatında karizmasını katlamak isteyen erkekler için Oxford kesim saç modeli oldukça cazip. Bu modelde saçların yan ve arka kısımları üstlere göre daha kısa tutuluyor ve üstteki saçlar geriye doğru taranarak hacimlendiriliyor. Saç şekillendiriciyle 5 dakikada bile hazırlanabilen Oxford kesiminin dalgalı saçlarla uyumuysa muhteşem. Sen de yaza kullanışlı ve modern saçınla havalı bir giriş yapmak istersen Oxford saç modelini mutlaka denemelisin.

Fade Kesim Saç Modeli


Fade Kesim Saç Modeli
Fade Kesim Saç Modeli - Shutterstock.com

Son yılların favorisi Fade kesim saç modeli ünlü isimler arasında en sık rastladığımız stillerden. Enseden ve yanlardan yukarı gidildikçe uzayan bu saçlarda genel olarak keskin geçişlerden uzak duruluyor. Kademeli olarak artan saçların en dikkat çekici özelliği ise doğal görüntüsü. Saç uzunluğunun derecesine göre farklı alt kategorileri de bulunan Fade akımına sen de katılmak istersen, kendi tarzına en uygun modeli seçip kendi farkını yaratabilirsin.

Buzzcut Saç Modeli


Buzzcut Saç Modeli
Buzzcut Saç Modeli - Shutterstock.com

Halk arasında asker tıraşı olarak bilinen Buzzcut saç modeli son dönemde trendlerden düşmüyor. Özellikle kalın telli ve şekil vermesi zahmetli olan saçlarda bu model hayat kurtarıyor diyebiliriz. Yıkama ve kurutma işlemlerinde zamandan tasarruf etmek istersen Buzzcut sana çare olabilir. Kararını verdiysen sen de saçlarını eşit bir şekilde 3 numaraya vurarak buzzcut akımının karizmatik bir temsilcisine dönüşebilirsin.

0 Numara Saç Modeli


0 Numara Saç Modeli
0 Numara Saç Modeli - Shutterstock.com

Eğer saçlarınla zaman harcamayı hiç sevmiyorsan sana kökten bir çözüm öneriyoruz. 0 numara saç kesimi! Saç dökülmesi yaşayan ve seyrek saçlara sahip olan erkeklerin sık tercih ettiği bu model özellikle kirli sakal ile harika bir uyum yakalıyor. Hazır yaz sıcakları bastırmışken kendinde kullanışlı ve daima havalı bir stil denemek istersen saçlarına bir süreliğine veda etmeyi deneyebilirsin.

Slick Back Saç Modeli


Slick Back Saç Modeli
Slick Back Saç Modeli - Shutterstock.com

Kaygan ve geriye yatırılmış saçlar… Klasik olduğu kadar çarpıcı bir görünüm de sunan Slick Back saç modeli dikkat çekmeyi seven erkekler için kesinlikle doğru tercih. Geriye doğru taranan saçların ön planda olduğu bu modelde en önemli detay üst kısımların yeterli uzunlukta olması. Böylece uzun tutulan saçlar jöle yardımıyla arkaya doğru sabitlenerek üst kısmın daha dolgun ve hacimli görünmesi sağlanıyor. Sen de alışılmış görüntünün dışına çıkıp saçlarına biraz parlaklık katmak istersen bu şık modele bir şans verebilirsin.

Keskin Çizgili Yandan Ayrılan Saç Modeli


Keskin Çizgili Yandan Ayrılan Saç Modeli
Keskin Çizgili Yandan Ayrılan Saç Modeli - Shutterstock.com

Bize Hollywood’un yakışıklı aktörlerini çağrıştıran bu model maskülen duruşun cesur bir simgesi.

Mükemmel görüntüsüne ulaşmak için ise düz ve orta uzunluktaki saçlara ihtiyaç duyuyor. Eğer sen de böyle saçlara sahipsen onları alnın sağ veya sol tarafına doğru tarayıp ayrılma hattını çizgi şeklinde tıraş edebilirsin. Özellikle yuvarlak bir yüze sahipsen yeni görüntünle nefes keseceğini garanti ediyoruz.

Uzun Erkek Saç Modelleri

Mohawk Kesimi Saç Modeli


Mohawk Saç Modeli
Mohawk Saç Modeli - Shutterstock.com

Son yılların öne çıkan trendlerinden Mohawk saç kesimi, uzun ve kısa saçın havasını bir araya getiriyor. Yan taraflardaki saçların çok kısa kesildiği bu modelde orta kısımdaki saçlar mümkün olduğunca uzun tutuluyor. Asi ve çarpıcı bir görünüm elde etmek isteyenlere çözüm sunan Mohawk ile sen de tarzına radikal bir yenilik getirebilirsin.

Man Bun (Erkek Topuzu) Saç Modeli


Man Bun Saç Modeli
Man Bun Saç Modeli - Shutterstock.com

Son yıllarda uzun saçlı erkeklerin tepesindeki hareketli topuzları fark etmemiş olamazsın.

Özellikle son 10 yıldır çok geniş bir kesim tarafından uygulanan bu model kirli sakal ile muhteşem bir uyum yakalıyor. İdeal görüntüye ulaşmak için ise saçların en azından kulak hizasına kadar uzamış olması gerekiyor. Sen de uzun saçlara sahipsen onları ensenin biraz üstünde toplayıp natürel ve her zaman şık olan yeni tarzına merhaba diyebilirsin.

Üst Düğüm (Top Knot) Saç Modeli


Top Knot Saç Modeli
Top Knot Saç Modeli - Shutterstock.com

Japon samuray stilini yansıtan üst düğüm saç modelinin erkek topuzundan temel farkı yan ve arka kısımlardaki saçların tıraşlanmış olması. İkinci bir fark ise topuzun başın gerisindense, daha yüksek bir noktada konumlandırılması. Yuvarlak ve oval yüzlü erkeklerde son derece havalı duran bu modelin topuzu ise alışılmış topuzlardan biraz daha ufak. Sen de tarzına yeni bir boyut katmaya hazırsan bu modeli denemeyi düşünebilirsin.

Klasik Demet Saç Modeli


Klasik Demet Saç Modeli
Klasik Demet Saç Modeli - Shutterstock.com

Uzun saçlıysan ve enerjik bir karaktere sahipsen sana önerimiz belli: Klasik demet şeklinde saçlar. Bu modelde saçının arkasında toplayacağın ufak bir atkuyruğu doğal bir görünüm için işini fazlasıyla görecektir. Özellikle hafta sonu buluşmalarına giderken saçınla çok zaman kaybetmek istemiyorsan saçını arkadan toplayıp, stilini güneş gözlüklerinle tamamlayabilirsin.

Bohem Örgüler


Bohem Örgü Saç Modeli
Bohem Örgüler Saç Modeli - Shutterstock.com

Gotik tarzları seven erkekler uzun saçlarını örgülerle buluşturmaktan vazgeçemiyor. Son yıllarda da trend olmayı başaran örgülü saçlar bazen bir at kuyruğu bazen üst kısımda hareketli bir topuz olarak karşımıza çıkabiliyor. Sen de klasik görüntünden kurtulup daha iddialı bir imaj yakalamak istersen örgülerin gücünden faydalanabilirsin.

Fransız Kırpma (French Crop) Saç Modeli


Frech Crop Saç Modeli
Fransız Kırpma (French Crop) Saç Modeli - Shutterstock.com

Trend saçların peşindeysen Fransız kırpma modeli sana aradığını verebilir. Kaşların hemen üstüne gelen yatay kâkül detayı bu modelin en belirgin özelliği. Her yüz şekline uyum sağlayabilen yeni kâküllerini dilersen dağınık bir kesimle tamamlayıp hareketli bir görünüm de elde edebilirsin. Eğer aradığın karizmaysa bu kesimden sonra aynada kendine baktığında nefesin kesilebilir.

Kıvırcık Erkek Saç Modelleri

Bob Kesim Saç Modeli


Bob Kesim Saç Modeli
Bob Kesim Kıvırcık Saç Modeli - Shutterstock.com

Doğal, havalı ve kullanışlı! Bob kesim saçlar, kadınlar kadar erkeklerin de sıkça tercih ettiği bir model. Ayırıcı bir özellik olarak bu stilde saçlar boyun hizasına kadar uzatılıp küt bir şekilde kesiliyor. Yılın her zamanı rahatlıkla kullanılabilen Bob kesiminin kıvırcık saçlar ve oval yüzlere çok yakıştığını da eklemeden geçmeyelim.

Kıvırcık Kâküllü Saç Modeli


Kıvırcık Kâküllü Saç Modeli
Kıvırcık Kâküllü Saç Modeli - Shutterstock.com

Geniş alınları ya da geriye doğru açılan alın çizgisini kapatmak için en doğru tercih kıvırcık kâküllü saç modeli. Öncelikle itiraf edelim ki kakülün kıvırcık saçlarda yarattığı etki ayrı bir güzel. Yüz hatlarını dengeleyen bu kesim, saça dağınık fakat bir o kadar da çekici bir boyut kazandırıyor. Sen de imajını değiştirmeye hazırsan kıvırcık saçlarının alnına düşmesine izin vererek farkı görebilirsin.

Yandan Ayrılmış Bukleli Saçlar


Yandan Ayrılmış Bukleli Saçlar
Yandan Ayrılmış Bukleli Saç Modeli - Shutterstock.com

Yoğun ve kıvırcık saçlarla baş etmenin yolu belli: Yandan ayırmak. Eğer kıvırcık saçların varsa ve onları kısaltmaya yanaşmıyorsan bu tüyo hayatını kurtarabilir. Saçlarını sürekli olarak aynı yerden ayırarak uyum içinde kalmasını sağlayabilirsin. Ayırdığın saçlarına şekillendiriciyle dilediğin gibi hacim katabilir, böylece kabarma ve elektriklenme gibi durumların önüne geçebilirsin.

Yanlar Kısa Üstler Uzun Saç Modeli


Yanlar Kısa Üstler Uzun Saç Modeli
Yanlar Kısa Üstler Uzun Saç Modeli - Shutterstock.com

Kıvırcık saçlarına daha derli toplu bir hava katmak istersen saçlarını biraz kısaltmayı deneyebilirsin. Yan ve arka kısımdaki saçların kısa tutulduğu bu stilde üstteki saçların uzun ve hacimli olması hedefleniyor. Bunun için üst tarafını kendi haline bırakabilir ya da saç şekillendiricisiyle buklelerini dilediğin gibi belirginleştirebilirsin. Ayrıca yanlar kısa olduğu için kıvırcık saçlarını kontrol altına alman çok daha kolay olacak.

Dağınık Erkek Saç Modelleri

Doğal Akışlı Saç Modeli


Doğal Akışlı Saç Modeli
Doğal Akışlı Saç Modeli - Shutterstock.com

Biraz da salaş tarzlara bir bakalım. Orta uzunluktaki saçlarda tercih edilen doğal akışlı saç modeli hiç modası geçmeyen stillerden. Üstelik hem düz hem de dalgalı saçlara çok uygun. Buradaki doğal görüntüyü yakalamak için tek yapman gereken orta uzunluktaki saçlarına duş sonrasında köpük ya da şekillendirici ile biraz şekil vermen. Uzun işlemler gerektirmediği için de gayet rahat kullanacağından emin olabilirsin.

Dokulu Kesim Saç Modeli


Dokulu Kesim Saç Modeli
Dokulu Kesim Saç Modeli - Shutterstock.com

Orta uzunluktaki saçlarda dağınık bir görünüm yakalamak için en çok tercih edilen modellerden biri dokulu kesim. Saçların uç kısımlarının inceltme makasıyla kesildiği bu model özellikle kalın telli saçlarda iyi iş görüyor. Bu modeli kullanmadan önce bilmen gereken ise saçına kuruyken şekil vermen gerektiği. Duş sonrası saçın ideal kuruluğa ulaştığında şekillendirici yardımıyla saçını dilediğin gibi şekillendirebilirsin.

Dikenli Saç Modeli


Dikenli Saç Modeli
Dikenli Saç Modeli - Shutterstock.com

Saçları dağıtmaya devam ediyoruz. 90’ların en popüler saç stillerinden dikenli saçlar yeniden sahnede. Henüz eski ününe kavuşmamış olsa da sert ve enerjik tarza sahip olan erkekler arasında hala popüler. Sen de saçınla dağınık ve çarpıcı bir görüntü elde etmek istersen bu modele radikal bir geçiş yapabilirsin. Dikenli saçlarını sakalsız bir yüzle kullanarak daha yumuşak ve dengeli bir imaj yakalabilirsin.

Dalgalı Erkek Saç Modelleri

Quiff Saç Modeli


Quiff Saç Modeli
Quiff Saç Modeli - Shutterstock.com

Cesur, modern ve çarpıcı. Quiff saç modeli havalı görünmek isteyen erkeklerin ilk tercihlerinden biri. Zıtlıkların uyumundan ilham alan bu stilde yan ve arkadaki saçlar kısa tutulup üst kısımlar uzun bırakılıyor. Beklenen verimi elde etmek içinse duş sonrası saçlar geriye doğru taranıp saç spreyi ile şekillendiriliyor. Oldukça dikkat çekici olan Quiff saç modelinin kullanım sırasında bakım istediğini de ekleyelim.

Dağınık Dalgalı Saç Modeli


Dağınık Dalgalı Saç Modeli
Dağınık Dalgalı Saç Modeli - Shutterstock.com

Hafif dalgalı saçlara sahipsen ön kısımları biraz uzun bırakarak hem dağınık hem de canlı bir görünüm elde edebilirsin. Burada tek yapman gereken saçın üst ve ön kısımlarına eşit miktarda şekillendirici sürerek buklelerini özgür bırakman. Özellikle sinekkaydı tıraşıyla iyi giden bu stili daha dinamik bir görüntü için tercih edebilirsin.