Astrolog Gülşan Bircan'dan Nisan Ayı Kişisel Bakım Tavsiyeleri

02/04/2021
  • Astrolog Gülşan Bircan'dan Nisan Ayı Kişisel Bakım Tavsiyeleri


Herkese merhaba,

21 Mart tarihinde ekinoks yaşadık. Bu özel gün artık kışın bittiğinin, yazın yaklaştığının habercisiydi. Doğada yeni bir döngü başlarken bizler de hayatlarımızda yenilenmek istiyoruz. İlkbahar enerjisi ile beraber detokslar da başladı. Ruh, beden ve zihin bir bütündür. Elbette beslendiklerimiz de hayat kalitemizi belirliyor ancak her şey ruhumuzda başlıyor. Şimdi içten beslenmeyi düzenlerken, bedenimizi ve ruhumuzu da ihmal etmeyeceğiz.  Ve elbette kışın kuruyan ve yıpranan cildimizi ve saçlarımızı da! Kişisel bakım özellikle kendimize olan güvenimizi ve özsaygımızı arttırırken, ruhumuza da iyi gelir... Sizler için hazırladığım bakım önerilerine göz atmaya ne dersiniz?


Koç Burcu

Cesur koç burçları! Bu ay gökyüzünde birçok gezegen burcunuzda seyahat ederken, siz de yenilenmek ve tazelenmek isteyeceksiniz. Birçoğunuz bunu imaj değişikliğiyle yapmak isterken bazılarınız da çeşitli bakımlarla arınmayı ve tazelenmeyi tercih edebilir. Çoğunlukla kıvırcık ve kalın telli saçlara meyillisiniz. Aceleci ve sabırsız yapınızdan dolayı da kuaförlerde saatler geçiremezsiniz. Şekillendirici kremlerle hem zamandan tasarruf edebilir hem de pratik bir şekilde saçlarınızı şekillendirebilirsiniz. Doğallıktan yana olduğunuz için cildinizde de hindistan cevizi yağıyla hazırlayacağınız peelingler sizin için hem eğlenceli hem de pratik olacaktır. 12 Nisan tarihinde burcunuzda yaşanacak olan yeniay, içinizi kıpır kıpır yaparken, kendinize vakit ayırmayı, yeni planlar yapmayı da unutmayın. Ruhunuzu dinleyin bol bol…


Boğa Burcu

Kişisel bakımlar sizin için her zaman şarj enerjisi olmuştur. Bedeninizi seviyor ve kendinize değer veriyorsunuz. Bu yüzden her şeyin en iyisini, en kalitesini hak ettiğinizi düşünürsünüz daima. Bu enerjinizden biraz da çevrenize yayın bu ay. İlkbahar enerjisiyle beraber gelen yenilenme hissiyle kuaför ve güzellik merkezlerinin kapılarını bol bol çalabilirsiniz. Ancak evde de kendinize ayıracağınız vakitlerde hafif müzikler eşliğinde aromaterapi yağlarıyla bakım yapmak sizi  daha da rahatlatacak ve bahar coşkusunu arttıracaktır. Nisan ayının 2. yarısında birçok gezegen burcunuzda seyahat etmeye başlayacak. Keyif aldığınız konular ön plana çıkarken, kendinizle de daha yakından ilgilenmek isteyeceksiniz. Kışın kurumaya meyilli cilt yapınız sebebiyle saçlarınızda kepeklenmeler, cildinizde pullanmalar olabilir. Nisan ayında yavaş yavaş kendinizi yaza hazırlamaya başlayın. Buna uygun ürünlerle bakım rutininizi destekleyin.


İkizler Burcu

Hareketli, çabuk sıkılan ve hatta mobil tarzınızdan dolayı saatlerce evde bakım yapabilecek sabra sahip değilsiniz. Baharın kendini hissettirmeye başlayacağı bu ay da ise hiç değilsiniz. Dışarısı cıvıl cıvılken vakit kaybetmek istemiyorsunuz. Bu sebeple her zaman çantanızda bulundurabileceğiniz küçük bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. Belki de arabada ya da metroda ya da deniz kenarında kahve içerken çıkarıp hemen elinize ve saçınıza uygulayabileceğiniz pratik ürünler arıyorsunuzdur. Ama siz yine de bu ay baharın yenileyen enerjisinden faydalanın ve  kendinize biraz daha vakit ayırın. Çeşitliliği ve denemeyi sevdiğiniz için, farklı aromaterapi yağları hem kokusuyla sizi sakinleştirebilir hem de cildinizi nemlendirerek aradığınız rahatlığı sağlayacaktır. İnatçı saçlarınız için de durulanmayan ürünler bu ay iş görür. Serum vb. ürünlerle işleri pratik hale getirebilirsiniz.


Yengeç Burcu

Başkalarını düşünmekten ve beslemekten kendinizi beslemeyi ihmal ettiğinizi biliyorum. Bu ay biraz da kendinize vakit ayırın. Nisanın ikinci yarısından itibaren enerjiniz biraz daha artacak. Yoğun bir gündem sizi beklerken, koşuşturmanın arasında “Bana ne zaman sıra gelecek?” diye düşünebilirsiniz. Siz kendinizi ruhsal ve bedensel olarak ne kadar iyi hissederseniz ailenize ve sevdiklerinize de o kadar iyi gelirsiniz unutmayın. Nemli ciltleri seven yengeçler çantanızda ve evde de elinizin altında her an nemlendirici krem bulundurmayı unutmayın. Sizi dinlendirecek,  rahatlatacak vanilya, tarçın kokulu yağlar, aromaterapi yağları kullanabilirsiniz.  Nisan ayında saçlarınızın kuruluğu sizi rahatsız edebilir. Kolay uygulanabilen, doğal içerikli maskeler ve mutlaka nemlendirici kremlerle saç derinizi destekleyin.  Maskeyi saçınıza uyguladıktan sonra bekleme süresinde yemek yapabilir, çocuklarla veya evle de ilgilenebilir böylece zamandan da tasarruf etmiş olursunuz.


Aslan Burcu

Girdiğiniz bir ortamda her zaman dikkatleri üzerinize toplamayı iyi biliyor ve bunu seviyorsunuz. Evde bile olsanız rutin bakımlarınızdan ve iyi görünmekten vazgeçmiyorsunuz. Nisan ayının ilk döneminin hareketli enerjileri sizi çok güçlü şekilde saracak. Biten ürünlerinizi tamamlamak, yenilerini almak, farklı ürün alternatiflerini değerlendirmek istemeniz mümkün. Sağlıklı gür saçlar, ışıldayan bir cilt, bakımlı eller sizin olmazsa olmazlarınız. Kaliteden de ödün vermezsiniz. Bu yüzden aromaterapi yağlarının size yeterli gelmediğini biliyorum. Gür saçlarınızı besleyebilmek için haftada bir maske ve her duş sonrası serum kullanabilirsiniz. Özellikle Nisan ayında bunu daha sık bir rutin haline getirmenizde fayda var. Bu ay bol bol neme ihtiyacımız var. Güneşten kolay etkilenen cildinize için de bir koruyucu almayı unutmayın.


Başak Burcu

Bakım ve temizlik dediğimizde elbette elinize kimse su dökemez. Neyin nerede kullanılması gerektiğini, neye iyi geldiğini en iyi bilenlerdensiniz. Daima temiz bir cilt ve temiz bir saç öncelik sıranızda en baştadır. Ve genelde doğal ürünlerden yanasınız. Cildi derinlemesine temizlemek ve iyi nemlendirmek için evde gül suyu, karbonat, limon kullanarak hazırlayabileceğiniz toniklerin yanı sıra, aromaterapi yağları ve şekerle hazırladığınız peelingler de iş görecektir. Kuru ve lekeli ciltlere meyillisiniz. Leke kremlerinin yanı sıra hassas cildinizi nemlendirdikten sonra güneş koruyucu sürmeyi de ihmal etmezsiniz.  Tabii ki, saçlarına da her zaman gereken özeni gösteren grupsunuz. Temiz görünmesinin yanı sıra parlaklık sizin için olmazsa olmaz. Özellikle ayın ikinci yarısı gökyüzünden alacağınız desteklerle beraber hareketlenmeye ve sosyalleşmeye başlıyorsunuz. Bu sebeple bu ay, daha parlak saçlar için saç bakım yağı desteğinden faydalanabilirsiniz.


Terazi Burcu

Naif teraziler. Sizin için bakım yapmak adeta bir ritüel. Saçınızın her telinden tırnağınızın ucuna kadar önem veriyorsunuz ve kendinize bir bebeğe dokunur gibi dokunmayı seviyorsunuz. Özellikle hoş kokulara bayıldığınızı biliyorum. Bu ay bahar enerjileriyle beraber tepeden tırnağa yenilenmek isteyebilirsiniz. Sauna ile başlayarak, önce kışın toksin yüklerinden arınmak ve sonra tüm bakımlarınızı yaptırarak şarj olmak isteyeceksiniz. Fakat devamlılık şart! Bu yüzden evde müzik eşliğinde kendinize uygulayabileceğiniz, lavanta, yasemin benzeri yağlar hem ruhunuza hem bedeninize çok iyi gelecektir. Makyaj yapmayı da seviyorsunuz. Ancak makyajın profesyonel durması ve için öncesinde cildi derinlemesine temizlemek ve nemlendirmek çok önemli. Tabii saçların da katkısını unutmayalım.  İyi görünmenin sırrı saçlardan başlıyor.  Temiz içerikli şampuan ve bakım kremiyle küçük masajlar yaparak saçlarınızı Nisan ayının ılık havalarında dışarı çıkmaya kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.


Akrep Burcu

Her zaman çekiciliğiyle ön plana çıkan Akrepler! Siz ruhunuzu da beslemeyi bilen ve güzelliğin bir bütün olduğunu düşünenlerdesiniz. Nisan ayının yeniay ve dolunay zamanlarını takip ederek, bu dönemlerde kahve ve dinlendirici müzikler eşliğinde yakacağınız tarçın aromalı tütsüler ruhunuza; afrodizyak etkili vanilya, paçuli gibi aromaterapi yağları da bedeninize iyi gelecektir. Kurumaya meyilli bir cilt yapınız var. Yine evde hazırlayabileceğiniz kahve peelinglerinden çok hoşlanabileceğinizi düşünüyorum. Nemlendiriciliğinden de memnun kalacaksınız.  Kışın yıpranan ve belki de şimdilerde dökülen saçlarınızı da canlandırmak zamanı bu ay. Bakımlarınızı rutin haline getirmeniz yerinde olur. Cildiniz gibi saçlarınızın da sürekli neme ihtiyaç duyduğunu unutmayın.  Bu sebeple nemlendirici saç kremi ve serumlardan destek alabilirsiniz.


Yay Burcu

Hareketli ve yerinde duramayan yaylar. Sizin de saatlerce ayna karşısında ya da güzellik merkezlerinde vakit geçirmeyi sevmediğinizi hatta bunu vakit kaybı gibi gördüğünüzü biliyorum. Ama yine de siz kendinizi de ertelemeyin. Özellikle Nisanın ilk yarısında gökyüzünden alacağınız hareketli etkiler, ideallerinizin peşinde koşarken kendinizi yine ertelemenize sebep olabilir. Bu işi evde hem eğlenceli hem de pratik bir hale getirebilirsiniz. Çoğunuz inatçı saçlara meyillisiniz. Saçlarınız için güçlendirici bir maske ve doğal parlaklığını koruyacak serumlarla bakımlarınızı da tamamlayabilirsiniz. Üstelik maskeyi saçınızda bekletirken, kitabınızı da okuyabilir veya işlerinizi de tamamlayabilirsiniz. Böylece vakit de kaybetmemiş olursunuz. Cildinizi de gül suyuyla temizledikten sonra cildinize uygun aromaterapi ürünleriyle hazırlanmış doğal bir kremle nemlendirmek enerjinizi arttıracak, baharın tazeliğini ruhunuzda hissettirecektir.


Oğlak Burcu

İş yapmaktan, çalışmaktan kendine vakit ayırmayı unutanlardan ya da vakit bulamadığından şikayet edenlerdensiniz. Özellikle Nisan ayı çalışan Oğlaklar için bir hayli tempolu geçebilecek.  Kuru cilde yatkınlığınız özellikle kış aylarında sizi zorlamış olabilir. Şu sıralar saçlarınızda dökülmeler, cildinizde pullanmalar olabilir. Boyun ve sırt ağrılarından da muzdaripsiniz. Nisan ayında kendinize ayırabileceğiniz günleri şimdiden planlayın. Masaj salonuna gitmekle başlamak size çok iyi gelir ama gidemiyorsanız evde kendi hazırlayacağınız veya satın alabileceğiniz tarçın, vanilya, odun içerikli yağlarla kendinize masaj yapmak size çok iyi gelecek. Kuruyan saçlarınızı nemlendirmek için ve saçlarınızı yaza hazırlamak için mutlaka krem kullanın ve ardından saç bakım yağlarıyla da destekleyin. Unutmayın, kendimizi ne kadar iyi hissedersek, enerjimiz o kadar artar ve işlerimize kolaylıkla odaklanabiliriz.


Kova Burcu 

Belki de Zodyak’ın doğuştan nemli ve kadifemsi cildine sahip,  en şanslı burcusunuz. Ancak çoğunuz kıymetini bilmiyor olabilirsiniz. Bakım gibi işlerle uğraşmak size sıkıcı, gereksiz geliyor olabilir ama iyi görünmek de iyi konuşmak kadar önemli. Cildiniz oldukça hassas ve ufak bir pürüzde kızarmaya meyilli. Güneşten de çabuk etkileniyorsunuz. Özellikle bu ay itibariyle daha dikkatli olmaya başlamalısınız.  Bu sebeple nemlendirici ve üzerine uygulayacağınız güneş koruyucularını ihmal etmeyin. Çabuk kızaran bölgelere rahatlatıcı, nane içerikli yağlar kullanabilirsiniz. İpeksi saçlarınızın da stres, hava kirliliği, güneş ışınları vb. sebeplerle olumsuz etkilenmesini istemezsiniz değil mi? O yüzden Nisan ayı buna hazırlık için önemli. Narin saçlarınıza her içerikteki şampuanın uymadığını biliyorum. Bu sebeple daha doğal ve kaliteli içeriğe sahip şampuan ve yapısını korumak amaçlı bakım yağlarınızı kullanmayı ertelemeyin.


Balık Burcu

İlgilenilmeyi seven balıklar, güzellik ve masaj salonları tam size göre biliyorum. Ama bakım sürdürülebilir olmalı, unutmayın. O yüzden Nisan ayında siz de kendinizle ilgilenmeye devam edin. Dış görünüşe çok önem vermiyorsunuz aslında ama ruhunuza iyi gelen bir tarafı olduğu da kesin. Oldukça yağlı ve akneli bir cilde meyillisiniz. Bu yüzden saçlarınız da çabuk yağlanıyor olabilir. Önce derin temizlik ve sonra nemlendirme yapmayı atlamayın. Evde mistik müzikler eşliğinde sizi dinginleştirecek tatlı koku içerikleriyle çok iyi gelecek yağlar kullanabilir; karbonat, bal, limon karışımı ürünlerle de akneleri temizleyebilirsiniz. Hindistan cevizi ve Jojobo yağları da hem sizi hem de cildinizi sakinleştirecektir. Saçlarınızı derinlemesine temizlemek ve iyi nemlendirmek de bu işin bir parçası ve doğal içerikli ürünler bu işin püf noktası. Buna uygun şampuan ve serumlarla da tamamlanabilirsiniz. Haftada bir saç maskesi uygulamak saçlarınızın  hemen yağlanmasının önüne geçecektir. Tabii Nisan ayında beslenmenize de dikkat etmek, yağlı gıdalardan uzak durmak yararınıza olur. Özellikle ayın ikinci yarısı iştahınız açılabilir, rehavete kapılabilir ve kendinizi erteleyebilirsiniz.