Paraben İçeren Saç Bakım Ürünlerinin 4 Zararı

14/09/2021
  • Paraben İçeren Saç Bakım Ürünlerinin 4 Zararı

“Saçıma gerekli bakımları yapıyorum ama işe yaramıyor” diyorsan bu işin içinde bir paraben olabilir. Bu sözcüğü sıklıkla duyduğunu tahmin edebiliyoruz. Hemen her gün kullanılması gereken saç bakım ürünlerinin saçların için sağlıklı olması özellikle paraben içermemesi gerektiğini de biliyoruz. Aksi takdirde saç sağlığın olumsuz yönde etkileyen bazı sorunlar yaşaman kaçınılmaz olur. 

Özellikle kozmetik ürünler söz konusu olduğunda sağlık açısından akla ilk gelenlerden olan kimyasal madde içerip içermediği konusu sağlık açısından önem taşıyor. Paraben ise kozmetik ürünlerin içeriğinde en yaygın kullanılan kimyasal maddelerin başında geliyor. Saç bakım ürünlerinin genelinde de yaygın bir şekilde kullanılan bu kimyasal madde saç sağlığını uzun vadede olumsuz etkiliyor. 

Ürünlerde neden paraben kullanılıyor?

Kozmetik ürünlerin raf ömrünü uzatmak için sıklıkla kullanılan paraben, en basit tanımıyla kimyasal bir madde. Bu madde tek bir kimyasaldan oluşmayıp metilparaben, propilparaben, butilparaben ve etilparabenler gibi farklı türleri de içeriyor. Ürünlerin formunu koruması ve daha uzun süreler kullanılabilmesini sağlayan parabenlerin bazı zararları mevcut.

Parabenin zararları neler?


Saç dökülmesi

Saç kremleri ve şampuan içeriklerinde kullanılan paraben, cilt tarafından kolayca emilebiliyor. Saç derisinin gözeneklerinden kolayca geçen bu kimyasal madde saçta kuruluk, saç derisini tahriş etme, rengini soldurma ve sonuçta saç dökülmesine kadar giden zararlara neden oluyor.

Cilt yaşlanması

Cilt hücrelerinin ölümü, cildin erken yaşlanmasına neden olur. Parabenin bir türü olarak ürün içeriklerinde kullanılan metilparaben cilt hücrelerini olumsuz yönde etkiliyor. Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre metilparaben ultraviyole ışınlarına maruz kaldığında deride oluşan hasarları artırıyor. 

Deri hastalıkları

Bu kimyasalın deri tarafından çok çabuk bir şekilde emildiğini söylemiştik. Parabenin neden olduğu rahatsızlıklardan biri de deri hastalığı olan egzama.  Deride kaşıntı ve kızarıklıklarla başlayan egzama saç derisinde de aynı şekilde belirtileri gösteriyor. Bunun yanı sıra paraben, alerjen bünyelerde farklı alerjileri de tetikleyebilir.

Hormonal işlev bozuklukları

Saç bakım ürünlerinin birçoğunda kullanılan paraben, endokrin hormonunun çalışmasını olumsuz yönde etkiler. Parabenler vücuttaki östrojen hormonu gibi davranabildiği için erkek ve dişi üreme sisteminin işleyişini, üreme gelişimini ve doğurganlık işlevlerini bozabilir. Bu kimyasal madde ayrıca hormon üretimine de müdahale eder.

Paraben içermeyen saç bakımı mümkün mü? 

Neden olmasın! Parabenin vücuda ve özellikle saç bakım ürünlerinin içeriğinde kullanıldığında saç derisine verdiği zararları az önce öğrendik. Saç bakım ürünlerinin doğru içerikler ile kullanılmaması sonucu oluşan tüm bu zararları engellemek için sadece senin saçına özel paraben içermeyen saç bakım ürünlerini biz Dr. Savon olarak yaptık. Saçlarının ihtiyaçlarına uygun sağlıklı ve temiz içerikli saç bakım ürünleriyle tanışman için seni kişisel saç testimize alalım mı?Kaynak linkler:

https://www.fda.gov/cosmetics/cosmetic-ingredients/parabens-cosmetics

https://www.100percentpure.com/blogs/feed/5-common-side-effects-of-parabens

https://www.elle.com/uk/beauty/skin/articles/a36356/what-are-parabens/

https://drserkanaygin.com/tr/sampuan-ve-sac-bakim-urunlerindeki-tehlikeli-kimyasallar