Saç Maskesi Nasıl Kullanılır?

03/11/2022
 • Saç Maskesi Nasıl Kullanılır?

Saçların ısıl ve kimyasal işlemler nedeniyle hasar mı gördü? Yaz bitti ve saçların yıprandı mı? Saçlarının uç kısımlarında kırıklar mı var? Saçının ihtiyaç duyduğu nemi sağlamak mı istiyorsun? Uzun zamandır saçlarına bakım yapmayı ihmal mi ettin? O zaman saç maskesi kullanma zamanın geldi çattı. Peki saç bakımında önemli bir role sahip olan saç maskesi nasıl kullanılır? Duştan önce mi yoksa duştan sonra mı? Haydi gel bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

Saç maskesi nasıl doğru uygulanır?

Saç bakım maskesi uygulayan kadın
Saç maskesi nasıl doğru uygulanır - Shutterstock.com

Saçının ihtiyacı olan yoğun bakım dokunuşunu yapmak için bu adımları takip edebilirsin:

 1. Saçının ihtiyacını belirle

  Saçlarını onaran, besleyen ve güçlendiren saç maskeleri kullanım amaçlarına göre duştan sonra ya da duştan önce olmak üzere ikiye ayrılıyor. Aradaki fark birinin rutin nemlendirici bakımı, diğerinin daha yoğun onarımı hedeflemesi. Saçların neye ihtiyaç duyuyor? Rutin bir bakım mı yoksa yoğun bir onarım mı? Öncelikle buna karar vermen ve ardından doğru maskeyi seçerek uygulaman gerekiyor. Örneğin saçların kuru ve yıpranmışsa yoğun nemlendirici bir maskeye ihtiyacın olabilir. Ya da yağlı bir saç tipin varsa kil bazlı bir maske tercih edebilirsin. Karar senin! Unutmadan söyleyelim, saçının ihtiyacına göre ürün kullanmak çok önemli, işte bu yüzden hem saçını tanımak hem de saçının ihtiyaçlarını anlamak için Kişisel Saç Testine göz atabilirsin.

 2. Saçının temizliğinden emin ol

  Şimdi gelelim saç maskesini nasıl kullanacağına. Ürün talimatında aksi belirtilmedikçe, şampuanlamadan sonra temiz ve nemli saça uygulayacağın maske daha etkili sonuç verir. Çünkü temiz ve nemli saç gözeneklidir yani maskenin içindeki besleyici maddeleri kolayca emer. Ancak yağ bazlı bir maske kullanıyorsan bunu kuru saça uygulaman daha doğru olur. Eğer nemli ya da ıslak saça uygularsan, yağ ve su birbirine karışmayacağı için maskeden istediğin verimi alamayabilirsin. Yani burada önemli olan ürün talimatını okumak. Şunu da belirtelim, saç maskesini uygulamadan önce şampuanlamak, maskenin saça ve saç derisine en iyi şekilde nüfuz edebilmesini sağlar.

 3. Önce saçlarını tara, sonra maskeyi uygula. Dikkat saçların çok ıslak olmasın!

  Saç maskesinden en iyi sonucu almak için önce saçlarını tara, ardından maskeyi saç uçlarından başlayarak eşit şekilde dağıt. Saçlarının çok ıslak olmamasına dikkat et. Çünkü su maskeyi seyreltebilir ve bu durumda etkili bir sonuç alman güçleşir. Saçlarının nemli olması yeterli.

 4. En az 5 dakika saçlarında beklet

  Saç maskesi saç kreminden farklıdır. Duşta saç kremini uygularken sadece birkaç dakika beklemen yeter. Ancak saç maskelerinde durum aynı değil. Bazı saç maskelerinin istediğin etkiyi yaratması için tıpkı Dr. Savon Saç Bakım Maskesi gibi temiz ve nemli saçlarında beş dakika bekletmen yeterli olabilirken, bazılarında ise daha uzun süre gerekli olabilir. Maske üzerindeki talimatları okuyarak uygulamayı unutma!

 5. Ilık suyla durula

  Saç maskesini uyguladıktan sonra beklediğin sürenin sonunda, saç kreminde yaptığın gibi saçlarını ılık suyla durulayabilirsin. Daha iyi sonuç almak için ise kullandığın markanın şampuan ve saç kremi ile birlikte haftada 2 kez uygulayabilirsin.

Saçının ihtiyacı olan yoğun bakımı sağlamak, saç tellerini güçlendirmek, canlı, dolgun ve sağlıklı saçlara kavuşmak için saç maskesi kullanmayı ihmal etmemelisin. Bizden söylemesi!