Yaz Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

02/06/2019
  • Yaz Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Yazın Saç Bakımı

Neşeli, enerjik ve canlı yaz ayları insanların içini yaşama isteği ile dolduran en güzel mevsimdir. Yaz aylarında güneş ışınlarının mucizevi yaşam enerjisi bazen saçlar için tehlikeli olabilir. Gerekli önlemler alınmadığında güneşin zararlı ultraviyole ışınları, deniz suyu ve havuzun klorlu suyu bir araya gelerek saç yapısının değişmesinde neden olur. Sağlıklı saçlarda yazın saç bakımı büyük önem taşır.

Yaz Gelmeden Saçların Yıpranmaması İçin Alınabilecek Önlemler

İşlem gören saçlar deniz suyu, klorlu su ve güneş ışınlarından daha fazla etkilenir. Yaz aylarına girmeden önce saçlarına perma, boya, röfle, balyaj gibi işlemleri yaptırman saç tellerinin incelerek zayıflamasına yol açar. Ayrıca bu tarz işlemler güneş ışınlarının zararlı etkilerinin daha yoğun bir şekilde hissedilmesine neden olur. Saç ve saç derisi daha hızlı kurur. Güneşin zararlı etkilerine karşı saçları güçlendiren şampuan ve saç bakım ürünlerinin yaz için daha önceden kullanılmaya başlanması saçların korunması açısından önemlidir. Saç uçlarındaki kırıklarını aldırıp yıpranan saçların için onarıcı bakım kürleri yapman saçlarının yaz mevsimine hazırlanmasına yardımcı olur.

Güneş Sonrası Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Güneşin zararlı UV ışınları saça rengini veren melanin bileşeninin ve saçta bulunan bazı proteinlerin yapısını bozar. Bu durumda saç çevresel etkenlere karşı daha korumasız olur ve çok daha çabuk etkilenerek kurur, zayıflar. Yaz aylarında saç bakımı için güneşten koruyan UV filtreli özel saç ürünleri kullanarak saçlarının hasar görmesini engelleyebilirsin. Güneşten kuruyan saçlar deniz ya da havuz suyu ile karşılaştığında daha fazla yıpranır ve vitaminsiz kalır. Özellikle işlem görmüş saçları güneşten korumak için bandana ya da şapka takılması önerilir. Yazın saç bakımı için en önemli kural havuz ya da klorlu sudan çıktıktan sonra saçını bol su ile yıkaman ve sonrasında saçının fazla suyunu alarak koruyucu ürün kullanmaya dikkat etmendir. Özel olarak üretilen güneş bakım kremleri ve maskeleri ile güneş sonrası saç bakımı yapabilirsin.

Yaz Mevsimi Sonunda Saçların Korunması İçin Yapılması Gerekenler

Yaz mevsiminin sonunda gereken önemin verilmediği saçlar parlaklığını kaybederek mat ve donuk bir renge bürünür. Saçlarının eski gücüne kavuşabilmesi için saç uçlarındaki kırıklarını aldırman ve yıpranan saçlarını kestirmen gerekir. Haftada birkaç kez yoğun saç bakım kremleri kullanılarak saç derisinde ve saçlarda yaşanan vitamin kayıpları yerine koyulabilir. Saçlarını istediğin güce ve hacme kavuşuncaya kadar yıpranmış ve kuru saçlar için özel olarak üretilen şampuanlarla yıkamalısın. Yazın saç bakımı için ve yaz mevsiminin sonunda yıpranan ve hasar gören saçların için Dr. Savon saç bakım yağını kullanarak saçının eski sağlıklı görünümüne kavuşmasını sağlayabilirsin.