Vegan ve Cruelty-Free Ürün Nedir? Nasıl Anlaşılır?

24/03/2021
 • Vegan ve Cruelty-Free Ürün Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Normal koşullarda hayvanlara zarar gelmemesi için elimizden geleni yaparız değil mi? Peki ya farkında olmadan onlara zarar veriyorsak? Tüketim tercihlerimizin hayvanlara olan etkilerinin ne kadar farkındayız?

Çoğu zaman, ihtiyacımız olan herhangi bir ürünün içeriğinde hangi maddelerin olduğuna pek dikkat etmeyiz. Tüketim alışkanlıklarımızın bazı sonuçları olduğunu ve bu sonuçların getireceği muhtemel zararları göz ardı ederiz. Örneğin günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız kozmetik ürünler hem bize hem de hayvanlara çeşitli zararlar veriyor olabilir. Elbette bu konuda daha bilinçli hareket edebilmek için birtakım bilgilere ihtiyacımız var. Bu bilgilere ulaşmak için ise araştırma yapmak, ilgili kozmetik markalarının müşteri temsilcileriyle iletişime geçmek ve ürünlerin içeriklerinde hangi maddelerin yer aldığını incelememiz gerekiyor. Neticede, satın aldığımız bir ürünle kendimize veya başka bir canlıya zarar vermek istemeyiz değil mi?

“Cruelty-free ne anlama geliyor? Vegan ürünlerle arasındaki fark ne? Hayvanlara zarar vermeyen ürünleri satın alırken nelere dikkat etmeliyim?” soruları kafanızda dolanmaya başladıysa, size rehber olacak bir yazımız var! Buyurun okumaya…

Cruelty-free nedir?

Tükçeye ‘zulümsüz’ olarak çevirebileceğimiz Cruelty-Free, bir ürünün üretim sürecinin herhangi bir aşamasında hayvanlar üzerinde deney yapılmadığını, hayvanların hiçbir aşamada zulme uğramadığını ifade eder. Bu ürünlerin ambalajlarının üzerinde ‘’Cruelty-free’’ yazar veya küçük bir tavşan logosu yer alır. Satın aldığınız bir üründe bu logoyu göremiyorsanız, muhtemelen hayvan dostu olmayan bir markanın ürününü tercih ediyorsunuz demektir. Hayvan hakları özelinde dünya çapında faaliyet gösteren PETA’nın (Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler) sitesinde arama yaparak, satın almak istediğiniz ürünün cruelty-free olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca Leaping Bunny’in sitesinden de küresel cruelty-free markaları kontrol edebilirsiniz.

Vegan ürün nedir? Bütün vegan ürünler cruelty-free midir?

İçinde bal, balmumu, süt, yumurta, deri gibi hiçbir hayvansal bileşim içermeyen ürünlere vegan ürün denir. Çoğu zaman vegan ve cruelty-free kavramları birbirine karıştırılır. Ancak bu iki kavram aslında farklı anlamlar taşır. Vegan, ürünün hayvansal bileşim içermediğinin garantisini sunarken, cruelty-free ürünün hayvanlar üzerinde test edilmediğinin garantisini sunar. Üretim sürecinde hayvanların test edilmediği her ürün otomatik olarak vegan olmadığı gibi, her vegan ürün de hayvanlar üzerinde test yapılmadığının garantisini vermez. Hayvansal bileşimler içermeyen ancak yine de hayvanlar üzerinde test edilen ürünler de vardır.

Bir ürünün vegan olduğu nasıl anlaşılır?

Vegan ürün nedir öğrendiniz, cruelty-free ürün nedir onu da öğrendiniz, buraya kadar her şey tamam! Peki bir ürünün vegan olduğunu nasıl anlayacaksınız? Bunun birkaç adımı var. Öncelikle aldığınız ürünün içeriğine dikkatli bir şekilde bakmalısınız. Kozmetik ürünlerin içerik listesi, kullanılan tüm bileşenleri içermek zorunda. Dolayısıyla içerik kısmına bakarak bir ürünün vegan olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Vegan bir ürün aşağıdaki hayvansal maddeleri kesinlikle içermemelidir:

 • Bal (Honey)
 • Salyangoz özü (Snail Secretion Filtrare)
 • Shellac (E904)
 • Balmumu (Beeswax, Cera Alba)
 • Kollajen (Hydrolyzed Collagen)

Almayı düşündüğünüz üründe yukarıdaki maddelerden herhangi biri varsa o ürün vegan değildir, emin olabilirsiniz. Ancak ürünün içerik detaylarında yukarıdaki maddelerden herhangi birini göremediyseniz, bu kez hayvansal kaynaklı olması ‘muhtemel’ diğer maddelere dikkat etmeniz gerekir. O maddeler ise şöyle:

 • Keratin (Vegan vurgusu yoksa hayvan kaynaklıdır)
 • Vitamin D3 (Cholecalciferol)
 • Gliserin (Glycerin) Allantoin
 • Cetyl Alcohol
 • Hyalüronik Asit (Hyaluronic Acid)
 • Biotin
 • Lanolin (E913) (Vegan vurgusu yoksa hayvan kaynaklıdır)
 • Skualen (Squalene)
 • Laktik Asit (Lactic Acid)
 • Sentetik Balmumu (Synthetic Beeswax)
 • Stearic Acid
 • Üre (Urea/Imidazolidinyl Urea)

Üründe bu maddelerden birini gördüyseniz, hayvansal kaynaklı olup olmadıklarını öğrenmek için markayla iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca PETA’nın detaylı bir hayvansal içerik listesi de mevcut. Bu listeyi inceleyerek, yukarıda sıralanmayan diğer olası hayvansal kaynaklı maddeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Alışveriş yaparken sadece bir ürün satın almadığımızın, aynı zamanda çevreyi ve canlıları da etkileyen çok önemli bir tercih yaptığımızın farkındalığıyla hareket etmemiz, hem kendimiz hem de içinde yaşadığımız dünya için büyük önem taşıyor. Bu önemli farkındalık adımını saç bakım rutininize yeni bir gözle bakarak atmaya ne dersiniz? PETA Cruelty-Free logosuna sahip Dr. Savon, saç bakımını kişiselleştirip, saçlarınız için sağlıklı ve zengin seçenekler sunuyor. Siz de kendi saç tipinize ve ihtiyacınıza uygun vegan saç ürünlerine geçiş yapmak isterseniz, hemen kişisel saç testimizi tamamlayarak ürünlerimizi keşfetmeye başlayabilirsiniz.