Yıpranmış Saçları 4 Adımda Kurtarmak için Yapılması Gerekenler

03/02/2021
  • Yıpranmış Saçları 4 Adımda Kurtarmak için Yapılması Gerekenler

Saçların fazla işlem görmesi, bakımdan mahrum kalması, yanlış şampuan seçimi yıpranmış saçlar ve kırık saç uçları gibi problemleri beraberinde getirir. Yıpranmış saçlar için bakım, aslında düzene oturduğunda senin için çok kolay bir işlem olmaya başlayacak. Gözünde büyüttüğün yıpranmış saçlar, birkaç kolay bakım tekniğiyle tahmin ettiğinden de kolay. Yıpranmış saç nasıl kurtarılır sorusunun cevabı, 4 adımla hemen aşağıda.

1. Bakımı aksatmamak

Yıpranmış saçlar için bakım, yukarıda da söylediğimiz gibi tahmin ettiğinden çok daha kolay aslında. Özellikle alışkanlık haline geldiğinde sen de ne kadar hızlı ve kolay yapabildiğini fark edeceksin. Öncelikle yıpranmış saçlar ile ilgilenirken hassas ve dikkatli davranmak gerekir. Örneğin saçını tararken daha hassas hareketlerle taraman gerekir. Düzenli olarak kuaförüne gitmen de yıpranmış saç için önemlidir. Saç uçlarındaki kırıkları almak yıpranmış saç nasıl kurtarılır sorusunun en önemli cevaplarından biridir. Detoks kiti sayesinde de 21 günde saçını tekrar hayata döndürebilirsin. Üstelik Detoks kiti sayesinde sadece yıpranmış saç bakımını yapmakla kalmaz, saç ve saç derinde biriken zararlı toksinlerden arınır, saçını da canlandırırsın.

2. Aksesuarlara ve saç toplama şekline dikkat etmek

Evet, saç toplama şeklimiz bile saç sağlığını doğrudan etkiliyor. Yaptığımız örgü veya at kuyruğu modelleri, çok sıkı olduğu takdirde saçımıza zarar verebiliyor. Aynı şekilde bere, saç telleri, şapka gibi aksesuarların fazla kullanılması saçımızın ve saç derimizin oksijen almasını engelliyor. Bu yüzden saç toplama şeklimize ve aksesuar kullanma sıklığına dikkat etmemiz gerekiyor.

3. Saçları korumaya özen göstermek

Yıpranmış saç iyileştirmek, sadece bakımla bitmiyor. Saç boyası, ombre gibi işlemler, düzleştiriciler, pis hava gibi bir sürü etken saçı yıpratabiliyor. Bakımı aksatmamak ve saç toplama şekline dikkat etmek dışında yıpranmış saçlar için bakım yaparken saçlara zarar veren işlemlerden olabildiğince uzak durmak gerekiyor. Tabii, demiyoruz ki bunlardan tamamen uzak durmalısın; sadece bu işlemleri sık gerçekleştirmek saçına tahmin edeceğinden daha zarar verebilir. Kısacası her şeyin azı yeterlidir.

4. Kişiselleştirilebilir şampuanlar kullanmak

Her saçın kendine has özelliği vardır. Kuru, yağlı, ince, kalın, kepekli, cansız, parlak gibi birçok detay vardır saçlarımızda. Hal böyleyken her saçın kullanabilmesi için yapılan şampuanlar, saçlarımız için yeterli olmayabiliyor. O yüzden saçımızı iyi tanımalı, şampuanı ona göre, kendimiz hazırlamalıyız. Sonuçta şampuanlar sadece belirli kriterlere göre belirlenebiliyor. Düz saçlar, kuru saçlar, kepek için şampuanlar gibi kategorilere ayrılabiliyor. Lakin önemli olan bizim ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir şampuan olması. İşte bundan dolayı kişiselleştirilebilir şampuan kullanmak, saç ve saç derisi sağlığını korumada ve yıpranmış saçlarını onarmada yardımcı olacaktır.