Boyalı Saçlar İçin Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

09/09/2019
  • Boyalı Saçlar İçin Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boyalı saçlar, boya içeriğindeki kimyasallar nedeniyle yıpranıyor. Özellikle açık renk saçlarda tek tek kırık görünüm, elektriklenme ve kuruluk boyalı saç sorunlarında başı çekiyor. Üst üste boyanan, renk açıcılarla formunu kaybeden, fön ve maşa gibi şekillendiriciler nedeniyle kırılıp kopan saçlarını özel bakımlarla yeniden canlandırabilirsin. İşlem görmüş saçlarını eski haline döndürebilmek için kişiselleştirilebilir şampuanlardan, boyalı saçlar için özel bakım maskelerinden, doğal yağlardan ve profesyonel bakımlardan faydalanabilirsin. Boyalı saçlar için özel bakım ipuçlarını dikkate alarak sen de saçlarınla büyüleyebilirsin.

Boyalı Saçların Bakım Sırrı Daha Az Kimyasal

Boyalı saçları canlandırırken rengi de korumak gerekiyor. Zeytinyağı gibi maskelerde sık kullanılan doğal yağlar asitik değerleri ile saç boyasının renginin açılmasına ve boyada matlaşmaya neden olabiliyor. Ek bakımlara geçmeden önce rutin kullandığın şampuan ve saç kremi gibi ürünleri gözden geçirmelisin. Parfüm, paraben, tuz, SLS / SLES ve boya içeren şampuan ve saç kremlerinden uzak durmalısın. Saçlarını canlandıracak kişiselleştirilebilir şampuanlar arasından Dr. Savon’un uzmanlığından yardım alabilirsin. Saçının profilini oluşturarak, kimyasaldan arındırılmış şampuan seçeneklerinden saçına en uygun seçimi yapabilirsin. Kişiselleştirilebilen şampuanla saçına özel bakımı bulabilir, yıllardır aradığın şampuana Dr. Savon uzmanlığı ile kavuşabilirsin.

Isıl İşlemlerden Uzak Dur

Isıl işlemler yıpranmış saçın daha da kötü görünmesine neden oluyor. Sürekli uygulanan fön ve maşa gibi ısıl işlemler saçın dökülme, kuruma, matlaşma sorunlarını yükseltirken koparak dökülme hızını da artırıyor. Saçın için uygun şampuanı kullanırken ısıl işlemleri de azaltırsan, canlanmayı kısa sürede fark edebilirsin. Rengin de daha kalıcı ve parlak olduğuna birkaç hafta içinde tanık olabilirsin. Nemini koruyan, ısı ile nem kaybetmeyen saçlar elektriklenmeden korunuyor. Isıl işlem zorunluysa öncesinde uygulanan koruyucu serumlarla saçlarının daha az zarar görmesini sağlayabilirsin. Şekillendirme sonrası kullandığın sabitleyici ürünleri de azaltarak yerine saç serumlarını tercih edebilir, saçlarının parlak görünmesine yardımcı olabilirsin.

Kuaför İşlemlerinde Doğru Seçim

Sık boya yaptırmak ve uzun süre kesimden kaçınmak saçın bakımsız görünüşünün sebebi gösteriliyor. İki boya arasındaki süreyi birkaç gün bile olsa arttırman zaman içinde saçına yarar sağlayacak. Saçlarını sık sık kestirerek uçlardaki yıpranmış kesimden kurtulabilirsin. Kuaförlerin yaptığı keratin bakımına da ayda bir vakit ayırman boyalı saçlarını canlandırıyor. Sağlığını yitirmiş saçlarını iyileştirmek için kuaför işlemlerinde doğru seçimi yapabilir, saçına bakımla yeniden hayat verebilirsin. Saç boyalarında organik ürünleri tercih ederek amonyağın saçına vereceği zararın önüne geçebilir, tam boya yerine her ay dip boya ve cila yaptırarak boyanın saça daha az nüfuz etmesini sağlayabilirsin. Üç ayda bir tam boya yaptırdığında bile saçının kendine geldiğini hissedeceksin.

Doğal Maskelerden Gelen Şifa

Argan yağı ve badem yağı saç bakımının doğal şifa kaynakları oluyor. Evde yapacağın doğal maskelerle saçının hacmini artırabilir, sağlığını geri kazandırabilirsin. Yumurta, sirke, sarımsak ve doğal yağlardan hazırlayacağın maskeyle yarım saat saçında duracak kürü oluşturabilir, ev yapımı güzellik maskelerinle boyalı saçlarını iyileştirebilirsin. Yağların saç rengine zarar verme ihtimaline karşı boyadan hemen önceki gün kürü uygulayarak yeni boya öncesi saçın dayanıklılığını artırabilirsin. Doğal maskeleri uyguladıktan sonra saçı iyice maddelerden arındırmalı, şampuanın ardından bol su ile durulayarak bakımını tamamlamalısın. Birkaç saat içinde tamamlayabileceğin bakımla günler süren bakımlı görünüme kavuşabilir, boyalı saçların çilesini ortadan kaldırabilirsin. Doğru ürün seçimleri ve bilinçli işlemlerle saçlarını çok daha havalı bir hale getirebilirsin. Boyalı saçlar için doğru bakımları yaparak, saçının sağlığını geri getirebilir, parlak, hacimli, sağlıklı ve büyüleyici görünen saçlarla güzelliğini tamamlayabilirsin.