Erkeklerde Saç Dökülmesi: Nedenleri ve Çözümleri

26/03/2021
  • Erkeklerde Saç Dökülmesi: Nedenleri ve Çözümleri


Saçına dokunup ellerine her seferinde panik içinde bakıyorsan, bazı bölgelerde saçın seyrekleşme eğilimindeyse veya saç dökülmesini henüz başlamadan önlemek istiyorsan bu yazı senin için! Erkeklerde saç dökülmesi sorunu ile hemen hemen her erkek özellikle belli bir yaştan sonra karşılaşıyor. Ama merak etme bu sorunun çeşitli nedenleri olduğu gibi çözümleri de mevcut. Haydi gel şimdi o nedenlere ve çözümlere odaklanalım. Merak etme içine çok sinecek bir önerimiz de olacak!

Erkeklerde saç dökülmesi neden olur? 

Saç dökülmesi bazen genetik yatkınlıktan, yaştan veya hormonal bozukluklardan kaynaklanan doğal bir süreç. İstatistiklere göre erkeklerin %30'u 25 yaşından, %40'ı 40 yaşından, %50'si 50 ise yaşından itibaren saç dökülmesi yaşayabiliyor. 

Ancak saç dökülmesinin nedenleri sadece bunlar değil. İşin içine çevresel faktörler, stres, yetersiz beslenme veya hava kirliliği gibi pek çok etken girince bu sorun daha belirgin bir hale gelebiliyor. Ya da dönemsel olarak geçici saç dökülmesi yaşanabiliyor. Bunların yanı sıra her saçın günde 100 adet dökülmesi normal olarak sayılır. Bundan fazlası olursa bir miktar endişelenmeye başlayabilirsin.

Peki saçlarının olması gerektiğinden fazla döküldüğünü nasıl anlayabilirsin?

Erkeklerde saç dökülmesi genellikle saç çizgisinde gerilemeyle kendisini gösteriyor. Bunun dışında kafanın ortasındaki dairesel bölgede incelme hissi yaşıyorsan saçlarının gereğinden fazla döküldüğünü söyleyebiliriz. 

Yastığında öncekinden fazla miktarda saç teli görmeye başladıysan ya da saçını yıkarken eline gelen saç miktarı çoğaldıysa da saç dökülmesi normalden fazla demektir.

Saç dökülmesi nasıl engellenir?

Yaşayan herkesin bir an önce kurtulmak istediği bu sorunun başlıca nedenlerinden bir tanesi de kullanılan saç bakım ürünleri. Kullanılan şampuan veya saç kremi, kişinin saç yapısına uygun değilse uzun vadede saç dökülmesini hızlandırıyor. Saç bakım ürünlerin çoğunda kullanılan sentetik veya kimyasal maddeler saç köklerini ve saç derisini zayıflatıp, tahrişe veya alerjiye yol açarak saçların dökülmesine neden olabiliyor. Peki ben hangi saç bakım ürünlerini kullanacağım diye sorduğunu duyuyoruz...  Şimdi oraya geliyoruz:

Dr. Savon Dökülme Karşıtı Saç Serumu

Türkiye’nin ilk ve tek kişiselleştirilebilir bakım markası olan Dr. Savon olarak sana saç dökülmesi için bir çözüm sunuyoruz: Dökülme Karşıtı Saç SerumuDr Savon’un dökülme karşıtı saç serumu içerisindeki Panthenol ve iki güçlü algin karışımı ile, saç derisindeki mikro dolaşımlara kadar etki ederek her bir saç telinin sağlıklı büyümesini ve gelişmesini sağlıyor. Ve en önemlisi kök hücreleri uyararak yeni saç teli oluşumunda önemli bir katkıda bulunuyor.

Kimyasal ve sentetik ürünlerden ari, temiz içerikli (temiz içerik nedir yazısına link) şampuan, saç kremi ve dökülme karşıtı serumumuz paraben, SLS, SLES ve tuz gibi maddeler içermediği için saçlarını daha sağlıklı bir hale getirecek. 

Saç dökülmesini önlemek ve yeni saç oluşumunu hızlandırmak için, geliştirdiğimiz kişisel saç testini 30 saniyede tamamlayarak sana özel hazırlanan saç bakım ürünlerini kullanmaya başlayabilirsin.