Saç Nasıl Yıkanır? Doğru Yıkama Yöntemleri

02/07/2022
 • Saç Nasıl Yıkanır? Doğru Yıkama Yöntemleri

Saçlar, tarzımızı ve görünümümüzü güzelleştirip tamamlayan en güçlü unsurlar arasında yer alır. Bu nedenle saçları korumak ve doğru şekilde saç yıkama da büyük önem taşır. Kiri, kokuları ve tozu toplayan saçlar yanlış yöntemlerle yıkanırsa kısa zamanda yıpranabilir. Saç tipine uygun şampuan ve doğru yıkama yöntemleriyle dilediğin kadar uzun saçlara sahip olabilirsin. Kısa zamanda canlılığını kaybeden saçlar yerine ışıl ışıl saçlara sahip olmak için yazımızdaki püf noktalarını uygulayabilirsin.

 1. Su sıcaklığı ideal seviyede ayarlanmalı

  Yıkama işlemi sırasında suyun sıcaklığı önemsiz bir detay gibi görünebilir. Oysa ki yıkama sırasında kullanılan suyun sıcaklığı sanıldığından çok daha etkili sonuçlara neden olabilir. Aşırı sıcak su, hem saç telleri hem de saç derisi üzerinde olumsuz bir etki yaratır ve saçları kurutur. Çok soğuk su kullanımı da sinüzit gibi rahatsızlıklara yol açar. Bu nedenle suyun ılık olması ve saça hasar vermemesi çok önemli. Çok sıcak olmayan, ılık suyla ve saç tipine uygun bir şampuanla yıkadığın saçların çok daha sağlıklı ve canlı görünecektir.

 2. Doğru şekilde saç taramaya özen gösterilmeli

  Saç yıkama işleminin daha etkili olması için ön hazırlık da büyük önem taşır. Saçlar yalnızca duş sonrası değil duş öncesinde de nazik hareketlerle taranmalıdır. Bu sayede duştaki temizleme işlemi daha kolay sağlanır. Saç üzerindeki toz ve kir kalıntıları fırçalama ile uzaklaştırılır. Yıkama işlemi sırasında saça uygun olan şampuan ve ideal sıcaklık seviyesindeki su saça daha etkin nüfuz eder. Duş sonrası yine geniş tarakla saçları uçtan açarak diplere doğru ilerlemek de önemlidir. Bu gibi küçük ve yeni alışkanlıklar saçlarını uzun vadede korur.

 3. Saç tipine uygun şampuan kullanılmalı

  Her insan farklı olduğu gibi her saç tipi de kendi içinde farklı dinamiklere sahiptir. Saçın şekline, özelliklerine ve nem dengesine özel bir şampuan kullanmak saç yıkamanın en önemli aşamasıdır. Çünkü yıkama sıklığı ve bireysel alışkanlıklar değişebilir. Fakat kişisel özelliklere uygun bir şampuan belirlemek saçın ömrünü uzatır. Dairesel hareketlerle uygulanan şampuan saç köklerini besler ve temizleyerek hava almasına olanak sağlar.

 4. Saç kremi kullanma aşaması es geçilmemeli

  Saç yıkama işleminde saç kremi kullanımı önemli bir yer tutar. Ancak saç kremi kullanırken birkaç noktaya dikkat etmek gerekir. Saç kremi diplere değil sadece saç uçlarına da sürülmelidir. Bu sayede saç telleri ihtiyaç duyduğu nem dengesine kavuşur. Saç diplerine sürülen kremse saç dökülmesine neden olabilir. Bu noktada Dr Savon’un saç kremi saç sağlığın için en uygun saç bakımını sağlar. Bu saç kremini doğru şekilde kullanarak saçlarının nem kaybetmesini engelleyebilir ve parlak saçlara kavuşabilirsin.

 5. Saç durulamanın öneminin farkına varılmalı

  Duş almak çoğu zaman acele edilen bir duruma dönüşür. Oysa ki bedensel temizlikte birazcık zaman kaybetmek uzun vadede saçları geri kazanmak demektir. Çünkü iyi durulanmayan saç köklerinde tıkanmalar oluşur. Bu tıkanmalar saç tellerinin yeterince beslenememesine yol açar. Etkili bir durulama işlemi ise saça parlaklığını ve canlılığını yeniden kazandırır. Saçların uzunluğuna bağlı olarak durulama süresi kısalabilir ya da uzayabilir.

 6. Havlu dokunuşuna dikkat edilmeli

  Saç yıkama konusunda son aşama havlu ile kurulamak önemli. Bunun için yumuşak, suyu iyice emen ve fazla ağır olmayan bir havlu seçmek yeterli. Başı öne eğdikten sonra havluyla nazikçe sarmak ve suyu emmesi için biraz beklemek saçların daha iyi görünmesi için oldukça önemli bir işlem. Havluyu hareket ettirerek kurutma çabası ise saçın hızlıca kırılmasına ya da uçların çatallanmasına yol açar. Saçı doğal ahengi içinde kurumaya bırakmak, nem kazanmasını da sağlayacağı için çok daha etkili olacaktır.

Su sıcaklığı, durulama şekli, havlu seçimi ve tabii ki doğru şampuan ve saç kremi seçimin saçının sağlığını etkileyecek önemli etmenler. Bu nedenle yukarıda saydığımız noktalara önem vererek saçını sağlıklı bir şekilde kullanabilirsin.