Saç Diplerinde Neden Kaşıntı Olur, Nasıl Önlenir?

16/05/2020
  • Saç Diplerinde Neden Kaşıntı Olur, Nasıl Önlenir?

Saç Dipleri

Saç diplerinde kaşıntı, verdiği rahatsız edici hissin ötesinde, fiziksel sağlık problemlerinin habercisi olarak kabul ediliyor. Kaşıntının yetersiz ve dengesiz beslenmekten stres tabanlı nedenlere kadar pek çok nedeni olabiliyor. Kaşıntı, yaygın olarak basit kepek problemleri nedeniyle ortaya çıksa da altında; saçlı deri mantarları, parazitler, saç derisinin pH değerinde meydana gelen bozulmalar ve saç derisi kuruluğu gibi problemler gözlemlenebiliyor. Pul pul dökülmelerin eşlik ettiği kaşıntı ise, yoğun kepek problemlerinin habercisi olarak görülüyor. Saç kökünün bağlı olduğu ve tüm saçı besleyen saç derisi; canlı, parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmak adına büyük önem taşıyor. Saç dipleri ne denli sağlıklıysa saçlar da o derece sağlıklı besleniyor ve güzel görünüyor. Kaşıntı, kaşınma reflekslerini körükleyebildiği için saç derisi tahrişlerine de neden olabiliyor. Sen de daha sağlıklı ve kaşıntı sorunu olmayan saç dipleri için önceden önlemini alabilir, saçlarına önemli bir yatırım yapabilirsin.

Saç Dipleri Kaşıntısı İçin Neler Yapılmalı?

Saç dipleri kaşıntısının çok sayıda nedeni olabilir. Bu nedenle ortaya çıkar çıkmaz bir cilt hastalıkları uzmanına danışılması tavsiye ediliyor. Saç dipleri yanma ve kaşıntıları, bazı hastalıkların habercisi olabileceği için bir uzman görüşünü zorunlu kılıyor. Eğer ortaya çıkan kaşıntılar; egzama, mantar ve parazit bağlantılı hastalıklardan ötürü değilse doğru bakım ürünleri ve birkaç ufak değişiklikle tüm sorunlarının üstesinden gelebilirsin. Hangi sebepten olursa olsun saç dipleri yanma ve kaşınma problemleriyle mücadele edebilmek için beslenmeni düzenlemen gerekiyor. Hayatına; balık, keten tohumu, zeytinyağı gibi kaliteli yağları katıp omega 3 ve Gama Linolenik asitin bulunduğu besinleri tüketerek daha iyi bir beslenme düzeni oluşturabilirsin. Saç dipleri sağlığı için çinko başta olmak üzere mineralleri de tüketmen büyük önem taşıyor. Tüm bunların yanı sıra yeterince protein alıp almadığını kontrol edebilir ve su tüketimini arttırabilirsin. Saç dipleri üzerinde gözlenen kaşınma ve yanma belirtilerini azaltmanın bir diğer yolu da saçını yıkadığın suyun sıcaklığını kontrol altına almaktan geçiyor. Fazla sıcak suyla yıkanmak saç derisi pH’ını olumsuz etkileyebiliyor. Bozulan pH dengesi saç dipleri üzerinde kızarıklıklara neden olabiliyor. Duş aldığın suyun sıcaklığını ılık olarak kabul edilen değerlerde tutarak bu sorunu aşabilirsin. Saç dipleri ile ilgili problem yaşıyorsan saç şekillendirme ürünlerinden de uzak kalman yerinde olabilir. Fön ve benzeri saç şekillendirme uygulamaları saç derinin dengesini bozabiliyor. Bir müddet saçlarının doğal halini kullanmayı tercih ederek saçlarının canlanmasına yardımcı olabilirsin.

Saç Dipleri İçin Doğru Şampuan Seçimi

Sağlıklı saç dipleri, sağlıklı ve canlı saçların garantisi olarak görüyor. Saç derisi, saçların tutunduğu yer olmanın yanı sıra saçları besleyen kan damarlarını barındırmaları nedeniyle de büyük önem taşıyor. Fiziksel bir nedene bağlı olmadan ortaya çıkan kaşıntı ve yanma problemlerinin çoğu; şampuan, saç kremi ve saç bakım ürünlerinin yanlış seçilmesinden kaynaklanabiliyor. SLS/SLES, tuz, boya, paraben ve benzeri zararlı ürünleri barındıran saç ürünleri, saçlara geçici olarak hoş bir görüntü kazandırsa da uzun vadede zarar verebiliyor. Saç dipleri ile ilgili yakınmaların pek çoğu kişisel ihtiyaçları tümüyle karşılayamayan ürünlerin tercih edilmesine dayanıyor. Saç derisi ile birlikte saçının ihtiyaçlarına tam olarak cevap veren bir ürün tercih ederek saçının kökten uca sağlıklı olmasını sağlayabilirsin. Saçlarının yapısına uyumlu olmayan ürünleri bakım rutininden çıkarmak kaşıntı ve yanma şikayetlerini anında azaltabiliyor. Türkiye’nin ilk ve tek kişiselleştirilebilir bakım markası olan Dr. Savon; saç tipine, saç yapına, saç diplerinin nem durumuna ve diğer pek çok unsura dikkat ederek ihtiyaçlarına tam olarak cevap veren şampuanı oluşturmana yardım ediyor. Saçlarında görmek istediğin bakım etkisini belirleyerek saç diplerinin ve saçın için en doğru ürüne kavuşabilirsin. Boya, tuz, paraben gibi zararlı içeriklerden uzak saf ve temiz formülü sayesinde saçını iç rahatlığı ile temizleyebilir, saçında ideal görünüme ve yapıya ulaşabilirsin. Özellikle hassas cilt yapısına sahipsen son derece önemli olan doğru şampuan ve ürün seçimi için Dr. Savon’a güvenerek kökten uca sağlıklı saçlara kavuşabilirsin.