Kalın Telli Saçlar için 5 Saç Bakım Önerisi

09/08/2022
  • Kalın Telli Saçlar için 5 Saç Bakım Önerisi

Kalın telli saç, aslında herkesin sahip olmak istediği sağlıklı saç türlerinden biri. Ancak kendisi güzel olduğu kadar da bakımı zor bir saç türü... Kabarması, karışması, taraması, yıkaması ve daha birçok saç bakım rutini sorunu, konu kalın telli saçlara gelince bir miktar daha zorlaşabiliyor. O halde bir şeyler yapmalı! Saç tellerin kalınsa bu öneriler işine çok yarayacak!

Kalın telli saç için dikkat etmen gerekenler

Dikkat etmen gerekenlerden önce kalın telli saçı tanımlayalım. Saç yoğunluğu ve saç kökü sayısının fazla olması, saçlarının normalden kalın olması anlamına geliyor. İnsan saçının ortalama kalınlığı 0,00762-0,0127 cm arasında.

Kalın telli saçın bilimsel açıklamasını öğrendiğimize göre şimdi bakım önerilerine geçebiliriz. İşte aşama aşama saç bakım önerilerimiz:

1. Düzenli aralıklarla saç kesimi

Kalın telli saçlar genellikle kuru olma eğiliminde. Saçların kuruluğu özellikle uzun saçların uçlarında kendini daha fazla hissettirir. Bu nedenle düzenli aralıklarla saçlarının uçlarını kestirmen, saçının sağlıklı uzaması için çok önemli bir bakım.

2. Kuruluğu engellemek için her yıkamadan sonra nemlendirme

Kalın saçın kuruluğundan muzdaripsen, nemlendirme senin anahtar kelimen olmalı. Her yıkamadan sonra nemlendirici saç kremini, özellikle uç kısımlarına uygulaman saçlarının daha canlı görünmesini sağlayacaktır.

3. Gün aşırı, ılık suyla düzenli olarak saç yıkama

Saçlarını doğru bir şampuanla, doğru aralıklarla ve doğru su sıcaklığıyla yıkaman deyim yerindeyse hayati önem taşıyor. İlk olarak şampuan seçimi çok önemli. Saç telinin ve derinin yapısına uygun bir şampuan kullanman şart. Tamamen senin ihtiyaçlarına özel şampuanını buradan oluşturabilirsin.

Saç yıkamak için doğru aralıktan kastımız ise saçları her gün yıkamamak! Çok sık şampuanlanarak yıkanan saç derisi, doğal yağlarını zamanla kaybederek kurumaya başlar. Kalın yapıdaki saç tellerinin kuruluğa müsait yapısını göz önünde bulundurduğumuzda, saçların gün aşırı yıkanması daha doğru bir karar olacaktır.

Gelelim suyun sıcaklığına. Bazılarımız sıcak suya bayılıyoruz ama sıcak suyun saçlar için yıpratıcı ve kırıcı etkisini de unutmamalıyız. Bu nedenle saçlar her daim ılık suyla yıkanmalı.

4. Kalın telli saçları geniş ve uzun kıllara sahip bir fırça ile tarama

Kalın telli saçlar için tarama işlemi bazı zamanlarda saçı yıkamaktan daha uzun sürebiliyor. Tarama esnasında saçlarının kırılmaması için geniş ve uzun kıllara sahip bir fırça kullanmalısın. Böylece saç tellerinin kırılmasının ve yıpranmasının önüne geçebilirsin.

5. Saç kurutması yaparken ekstra sıcaklıktan kaçınma

Saçlarını yıkadıktan sonra bunun bir de kurutması var diyerek üzülme, çünkü saçlarının kuruması için ekstra bir sıcaklık vermekten zaten kaçınmalısın. Yumuşak bir havlu ile fazla sularını aldığın saçlarını açık bir şekilde kurumaya ve kendi haline bırakabilirsin Bu hem saçlarının yüksek sıcaklıktan zarar görmesini engeller hem de seni saç kurutmak için yapacağın ekstra işlemlerden kurtarır. Yine de kurutman gerekiyorsa kurutma makinesini düşük ısı ayarında kullanabilirsin. Bu arada kalın telli saçlara sahipsen saç derini sıkça havalandırmalısın. Çünkü yoğun saçlar, saç derisinin hava almasını zorlaştırıyor. Özellikle saçlarını sık bir şekilde topluyorsan arada bir açık bırakarak derini havalandırman, saç köklerini güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Kalın telli saçlar için saç bakım ürünleri nasıl seçilmeli?

Kozmetik dünyası bir derya ama bu deryada kaybolmamak lazım. Konu saç bakım ürünleri olduğunda özellikle dikkatli olmakta fayda var. Saçının yapısına, yoğunluğuna, şekline uygun temiz içerikli saç bakım ürünleri kullanmalısın. Kalın telli saçlarına ve saç hedeflerine uygun şampuan, saç kremi ve saç bakım yağı ile, saç rutinini eksiksiz şekilde tamamlayabilirsin.

Peki sana özel hazırlanmış bu saç bakım ürünlerini nerede bulabileceğini biliyor musun? Biz biliyoruz! Dr. Savon ile saçının ihtiyacına uygun saç bakım ürünlerini kişisel saç testini tamamlayarak oluşturabilirsin!