Saç Yıkarken Su Sıcaklığı Nasıl Olmalı?

12/08/2022
  • Saç Yıkarken Su Sıcaklığı Nasıl Olmalı?

"Saçlarımı yıkarken su soğuk mu olmalı sıcak mı?", "Saçlarımı soğuk su ile yıkarsam temizlenir mi?", "Peki sıcak su ile yıkarsam çok yıpranır mı?"

Yukarıdaki sorular senin de kafanı karıştıran, aynı zamanda saç bakımı ile ilgili bilmen gereken en temel konulardan biri… Çünkü saçlarını yıkarken ayarlayacağın su sıcaklığı saçının sağlığı için çok önemli. Saçlarını düzenli aralıklarla yıkadığın halde cansız, kuru veya yağlı bir yapıda kalıyorsa bunun bir nedeni olmalı! Hadi gel o nedenlere birlikte göz atalım.

Sıcak su saça nasıl etki ediyor?

Sıcak suyun kirleri çıkarmak gibi güçlü bir özelliği var. Ama saçlarımız 90 derece sıcaklığa atıp temizleyebileceğimiz bir çamaşır ya da bulaşık değil :) Aksine, su sıcaklığına tepki veren canlı yapılar. Sıcak su aslında sauna etkisi gösterir ve saç derisinin gözeneklerinin açılmasında yardımcı olur. Açılan gözenekler saç derisinin nemi ve doğal yağları emmesine yardımcı olur. Ayrıca az önce de dediğimiz gibi sıcak su, saçta biriken kir ve fazla yağları temizlemede önemli bir yardımcı.

Fakat gereğinden fazla sıcak su, saçlarımızdaki uçucu yağların ve nemin kaybolmasına neden olacağı için zamanla kuruluk ve kepek sorunu ortaya çıkabilir. Saçlar daha kırılgan hale gelir. Zayıflayan saç kökleri ise sonuçta saç dökülmesine neden olabilir.

Soğuk suyun artıları eksileri

Soğuk su, saç derisindeki doğal yağları korur, saça sağlıklı bir parlaklık verir ve ekstra nem yükleyerek daha pürüzsüz bir görünüm sağlar. Sıcak su gibi gözenekleri açmanın aksine gözenekleri kapatarak saç derisinin daha uzun süre daha temiz kalmasını sağlar fakat bu durum saç derisini yağ ve kire karşı daha az savunmasız hale getirir.

Soğuk su, kan dolaşımını iyileştirdiği için saç derisinin de sağlığını olumlu yönde etkilemekte. Böylece saçların uzaması da hızlanmış olur fakat eksilerinden bahsedecek olursak soğuk suyun saç hacmini azalttığını söyleyebiliriz.

Saçların olması gerekenden fazla soğuk suyla yıkanması fazla yağların ve kirlerin saç derisinde birikmesine neden oluyor. Saçlarda bu nedenle hem daha yağlı hem de kirli bir görünüm oluşuyor. Ayrıca kabul edelim ki suyun sıcaklığı düştükçe banyo yapmanın da saç yıkamanın da keyfi azalıyor.

Soğuk su ile mi, sıcak su ile mi yıkamalı?

Ortada buluşalım: Ilık su.Çok sıcak su ya da gereğinden fazla soğuk su saçlar için yarardan çok olumsuz etkiler yaratıyor. Biz de dengeyi koruyup orta yolda seninle buluşalım. Ilık su tam da saçının ihtiyacını karşılıyor. Nasıl mı? Şöyle ki:

Ilık su saçı temizlemenin, kiri çözmenin ve gözenekleri açmanın en iyi yollarından biri. Gözenekleri açmada ve kiri çözmede harika bir denge kurarak daha sağlıklı bir saç bakımı için ilk adımı sağlar. Saç derisindeki fazla yağı ortadan kaldırır. Özellikle yağlı saçlara sahip olanlar için ılık su ideal diyebiliriz.

Öyleyse ılık bir suda sadece senin saçına uygun şampuan ve saç kreminle yapacağın harika bir bakım seni bekliyor! Dr Savon ile kişiselleştirilebilir saç bakım ürünleri burada seni bekliyor!