Hızla Uzayan Saçlar: Sarmaşık ve At Kuyruğu Özünü Keşfedin

09/08/2022
 • Hızla Uzayan Saçlar: Sarmaşık ve At Kuyruğu Özünü Keşfedin

Kimimizin hayali Rapunzel gibi uzun saçlara sahip olmaktır kimimiz ise saçının ideal boyunu korumak için soluğu anında kuaförde alır. Saç boyuna dair fikrimiz farklı olsa da hepimizi ilgilendiren ortak bir konu var; saçımızın sağlıkla uzaması. Biz de Dr. Savon ailesi olarak saçlar nasıl uzar, uzama bazen neden yavaşlar, uzun ve sağlıklı saçlara kavuşmak için neler yapılabilir, saç nasıl hızlı uzar, sarmaşık ve ısırgan özü saç üzerinde nasıl mucizeler yaratır, bir bakalım istedik. Saç hedeflerine kavuşamayan tek bir kişi bile kalmasın diye paylaştığımız bu güzel bilgileri hemen okumaya geçelim mi?

Konu Dizini

Saçlarımız Nasıl Uzar?

Saçlarımız en az bizim kadar canlı olan organizmalardır. Kendilerine ait bir hayat döngüleri vardır. Bu üç evreye biz anajen, katajen ve telojen evre diyebiliriz.

Anajen evre, saç oluşumunun tetiklendiği evredir. Bu evrede saçlar ‘folikül’ adı verilen keselerde, ‘sebum’ denilen yağ kesecikleri tarafından beslenir. Hücre yenilemesinin desteklediği bu dönemde yenilenen hücreler folikülleri yukarı doğru iterek saçın yüzeye çıkmasını sağlar. Böylece saçlarda her ay ortalama olarak 1 cm uzama görülür. Katajen evre ise aslında bir geçiş sürecidir. Saçların dinlenmeye hazırlandığı bu dönemde büyüme yavaş yavaş durur. Folikül kesecikleri giderek küçülür. Son evre olan telojende ise saçlar artık tamamen dinlenme aşamasındadır. Uzamaları durmuştur ve ömürlerini tamamlamaya başlarlar. Saç ömrüne bağlı olarak yıpranmalar, kopmalar ve saç derisinde kuruluk gözlemlenebilir. Ardından da dökülme başlar. Dökülmeler günlük 25 ila 100 tel arasında olabilir. Bu miktardan fazla bir dökülme gözlemliyorsan, saç dökülmesi problemin olabilir.

Peki üç evreden geçen saçlarımızı, nasıl hızlı uzatabiliriz biraz buna değinelim.

Saç Nasıl Hızlı Uzar?

Saçlarımızın hızla ve sağlıkla uzaması pek çoğumuzun saç hedefleri arasında yer alıyor. Üstelik doğanın gücüyle bu hedef ulaşılmaz da değil! Sarmaşık ve at kuyruğu özü, saçları hızla uzatmasıyla bilinen iki güzel bitkidir. Dilersen gel bu iki bitkinin saçımıza faydalarını öğrenelim.

Sarmaşık Özü ve Faydaları

Sarmaşık özünün saçımıza olan eşsiz faydalarından sadece birkaçını sana şöyle sıralayabiliriz:

 • Antioksidan özellik gösterir, saç derisi problemlerine iyi gelir.
 • Saç köklerini ve saç gövdesini besler, güçlendirir.
 • Saç dökülmesini azaltır.
 • Saçın hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar.
 • Saçı dolgunlaştırır ve saç derisinin onarılmasına yardımcı olur.

At Kuyruğu Özünün Yararları

At kuyruğu, yıllardır saç bakımında kullanılan bir bitkidir. İçeriğindeki besleyici vitamin ve minerallerin yanı sıra antioksidan özelliğe sahip olmasıyla koruyucu görev de üstlenir. İşte saç bakım ürünlerinde at kuyruğu özünü araman için birkaç neden:

 • Saç derisini besler ve saç yapısını güçlendirir.
 • Saçların kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.
 • Kepek oluşumunu önler.
 • Derinlemesine temizlik sağlar.
 • Saça canlılık katar, dökülme problemini azaltır.
 • Saç köklerini uyararak yeni saç oluşumunu destekler.

Peki saçlarımızda yavaş uzama neden gerçekleşir? Bu durum normal mi yoksa ortaya çıkmasının nedenleri mi var? Haydi gel, bu sorulara cevap arayalım.

Saç Uzaması Neden Yavaşlar?

Genetik

Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi sağlıklı bir bireyin saçları ayda ortalama 1 cm uzar. Ama söz konusu genetik olunca bu durum değişiklik gösterebilir. Kalıtımsal olarak saçların yavaş uzuyor olabilir. Bunlarla beraber kepek gibi saç derisi problemlerin olabilir. Eğer böyle bir durum varsa öncelikli olarak iyileşme hedefli ilerlemelisin.

Stres

Günlük hayatımızda pek çok durumla karşılaşabiliyoruz. Bunlardan bazıları bizi çok mutlu ederken bazıları tadımızı kaçırabiliyor. Tadımızı kaçıran olaylar da stresi tetikleyip ruh sağlığımızı etkileyebiliyor. Bu durum beden sağlığımızla beraber saç sağlımızı da etkiliyor.

Dengesiz Beslenme

Nasıl daha sağlıklı ve daha dinç hissetmek için dengeli beslenmemiz gerekiyorsa, güçlü saçlara sahip olmak için de beslenmemize bir o kadar özen göstermemiz gerekiyor.

Isı Gerektiren İşlemler

Saçımıza uyguladığımız ısıl işlemlerin veya saç boyalarının yıpranmaya neden olduğu yadsınamaz bir gerçek. Sana “Bu işlemleri uygulama” demiyoruz. Ancak aşırıya kaçmamanda ve doğru ürünleri/yöntemleri seçmende kesinlikle fayda var.

Kimyasal İçerikli Ürün Kullanımı

Doğru ürünlerle uygulanan doğru saç bakımı her saç hedefi için en önemli kriterlerden. Dolayısıyla kullandığın ürünlerin içeriklerinde titiz davranman gerekiyor. Paraben, sülfat gibi kimyasal maddeler saçlarına zarar vereceğinden bu içerikli ürünlerden uzak durmalısın. Bunlar yerine Dr. Savon gibi temiz içerikli bir markanın ürünlerini kullanmayı tercih edebilirsin.

Uyku Problemleri

Vücudumuzun dinlendiği ve hücre yenilemelerinin gerçekleştiği andır uyku. Bu yüzden uykun ne kadar düzensiz olursa, saç derindeki yenilenme süreci de o kadar yavaş seyreder. Sonucunda kepek gibi saç derisi problemleri dahi oluşabilir.

Saçlarımız canlı organizmalar oldukları için hem çevresel hem de psikolojik değişikliklerden etkilenirler. Bunlara bağlı olarak saç floramız bozulabilir; kepek, saç dökülmesi veya saçların geç uzaması gibi problemler gözlemlenebilir. “Saçlarım eskisi kadar hızlı uzamıyor” diyorsan yukarıda bahsettiğimiz durumlardan birini yaşıyor olabilirsin.

Sağlıklı Saç Uzaması İçin Tavsiyeler

 • Yavaş uzamaya neden olan problemlerini çözüme kavuşturmak.
 • Protein ve demir açısından zengin gıdalarla, dengeli ve düzenli beslenmek.
 • Saç derisini güçlendirmek, peeling ve maskelerle saç bakımını desteklemek.
 • Saçın nem dengesini koruduğundan emin olmak.
 • Isı gerektiren işlemlerden olabildiğince kaçınmak.
 • İçeriğinde sarmaşık ve at kuyruğu özü bulunduran bakım ürünlerini tercih etmek.

Saçının sağlıklı bir şekilde uzamasını istiyorsan öncelikle saçını iyice tanımalı ve ona en doğru teşhisi koymalısın. Saçlarının yapısı ince mi kalın mı, saç derin yağlı mı kuru mu, kepek gibi saç problemlerin var mı, iyi analiz etmelisin. Bunları keşfettikten sonra senin için sıraladığımız önerilere uyarak saçlarının daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzamasını sağlayabilirsin.

Ya da dilersen Dr. Savon’un web sitesinde yer alan kişisel saç testi ile bize saçının ihtiyaçlarını söyleyebilirsin. Biz de saç hedeflerine kavuşabilmen için en uygun ürünleri kişiselleştirilmiş formüllerle sana ulaştırabiliriz!