Curly Girl Method (Kıvırcık Kız Yöntemi) Nedir?

29/06/2022
  • Curly Girl Method (Kıvırcık Kız Yöntemi) Nedir?

Curly Girl Method yani Kıvırcık Kız Yöntemi son zamanlarda influencer paylaşımlarının, sözlüklerin ve arkadaş muhabbetlerinin yeni konusu. Kıvırcık, bukleli ya da dalgalı saç yapısına sahipsen ve saçının şekil almaması günlük sorunlarından biriyse, bu yöntemi ayrıntıları ile inceleyen yazımız tam da sana göre.

Curly Girl Method Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi kıvırcık saç yapısına sahip kişilere yeni bir saç bakım rutini sunan bu yöntem, Larraine Massey tarafından geliştirilmiş ve Curly Girl: The Handbook ismi ile de kitaplaştırılmış. Kişileri kıvırcık saçları ile barıştırmayı ve doğal dalgalarına dönmelerini amaçlayan yöntem, kalıplaşmış saç rutinlerini bir kenara bırakarak saç yapısına ve ihtiyaçlarına göre oluşturulmuş, kişisel bakım rutinini oluşturmayı öneriyor.

Her yöntem gibi Curly Girl de belirli adımlardan, yapılması ve yapılmaması gerekenleri içeren kurallardan oluşuyor. Haydi hep birlikte inceleyelim:

Kıvırcık Saç Yöntemi’nde Bırakılması Gereken Alışkanlıklar


1. Kullandığın saç bakım ürünlerinin sülfat ve paraben gibi saça zarar veren maddeleri içermemesi gerekir.

İlk kullanımlarda saçların daha canlı ve dolgun görünmesini sağlayan ve köpürmesiyle temizlik hissini arttıran bu ürünler, zamanla saçın doğal yapısını bozmaya ve saç derisine zarar vermeye başlar.

2. Saç havlularını kullanmayı bırakmalısın.

Havlu kullanımı saçın üst derisine zarar verir ve saçı kabartır. Bu yöntemde kıvırcık saçların en büyük düşmanlarından biri geleneksel saç havluları diyebiliriz. Kıvırcık saçlar neme daha çok ihtiyaç duyan bir yapıya sahip. Saçlarını yıkadıktan sonra kullandığın geleneksel havlular saçın doğal nemini emerek kurumasına neden olur. Ayrıca, havlu kullanımı saçın üst derisine zarar verir ve kabarmasına neden olur.

3. Saç maşası, düzleştiricisi ve fön makinesi gibi ısı ile şekillendirme yapan saç şekillendiricileri hayatından çıkarman gerekiyor.

Yüksek ısı ile çalışan bu ürünler, saçları yıpratarak matlaştırıyor ve doğallığından uzaklaştırıyor.

4. Saçını boyayarak yıpratmaktan mümkün olduğunca kaçınmalısın.

Saçını hayalindeki renge kavuşturmak için tasarlanan boyalar içinde zararlı maddeler ve boyayı saça uygularken takip edilen adımlar saçın doğal yapısını bozarak yıpranmasına neden olur.

5. Tarak ve fırçalara veda etme zamanı.

Saç yapına uygun olmayan ve yanlış kullandığın taraklar ile saçlarını kırarak yıpranmasına neden olabilirsin. Bunun yerine parmaklarını kullanarak saçlarını tarayabilir ya da fırça ve taraktan vazgeçemiyorsan saç tipine uygun bir model tercih edebilirsin.


Doğal Kıvırcık Saçlara Ulaşmak İçin Takip Edilmesi Gereken Adımlar


1. Adım: Yıkama

Kıvırcık saçların en çok neme ihtiyaç duyar. Bu yöntemin öncelikli hedeflerinden biri de saçlarda nemi hapsetmek! Bu sebeple saç diplerinde daha çok nem sağlamak için saçları öne atarak yıkamak öneriliyor.

Bu yöntemde saçların sık yıkanması tercih edilmese de saç yapına ve ihtiyaçlarına uygun, temiz içerikli bir şampuan tercih etmek işini kolaylaştıracaktır.

Kıvırcık kız yönteminde saçlar, saç kremi ile yıkanıyor. Evet, yanlış okumuyorsun. Saç kremleri de saçı temizleyen yapıya sahiptir. Tıpkı şampuandaki gibi saç kremin de sülfat ve paraben gibi zararlı kimyasalları içermemeli. Saç kremi saça masaj yaparak uygulanmalı ve soğuk su ile durulanmalı.

2. Adım: Tarama

Tarak ve fırçalar tercih edilmiyor demiştik. Taraktan hemen vazgeçemeyenlerdensen saç tipine uygun geniş dişli bir tarak yardımıyla saçlarını tarayabilirsin. Tabii ki en doğru sonuç için parmaklarını kullanman daha faydalı olur.

3. Adım: Şekil Verme

Saçlarına şekil vermek için durulanmayan saç şekillendirici krem ile buklelerini belirginleştirebilirsin.

4. Adım: Sarma

Geleneksel havluların saçları aşırı kuruttuğundan bahsetmiştik. Onun yerine mikro fiber özelliğe sahip bir havlu ya da pamuklu bir tişört ile saçının ıslaklığını alabilirsin.

5. Adım: Kurutma

Yüksek ısı kullanılan yöntemler saçı yıprattığı için saçı kendi halinde kurumaya bırakmak tercih edilse de bu yöntem kış ayları için uygun olmayabilir. Soğuk havalarda saç yapına uygun vigo başlıklı saç kurutma makinelerini düşük ısıda çalıştırarak kullanabilirsin.

Son olarak, “Bu kadar çaba ne zaman etkisini gösterir?” diye sorduğunu duyar gibiyiz. Yöntemi uygulayanlar yaklaşık 3 aylık bir süreçten sonra doğal kıvırcıklarına ulaştıklarını söylüyor. Herkes aynı kuralları takip edip, benzer adımları uygulasa da istenilen sonuca ulaşma süresi kişiden kişiye değişebilir.

Kıvırcık Kız Yöntemi (Curly Girl Method) rutinin için kendi saç tipine ve ihtiyaçlarına uygun ürünleri Dr. Savon’un kişisel saç testi ile belirleyebilir ve sadece sana özel hazırlanan formüller ile saçına en iyi gelecek saç bakım rutinini oluşturabilirsin.